Yurtiçi piyasalarda artan risk iştahı BIST100’ü destekledi...

Dün BIST100 endeksi günü %2.37’lik değer kazancı ile 103544 seviyesinden günü tamamladı. Endekse en çok katkı sağlayan sektör %2.8 ile bankacılık olurken, tek gerileyen sektör ise

Dün BIST100 endeksi günü %2.37’lik değer kazancı ile 103544 seviyesinden günü tamamladı. Endekse en çok katkı sağlayan sektör %2.8 ile bankacılık olurken, tek gerileyen sektör ise %1.41 ile spor oldu. Günlük işlem hacmi ise haftanın en yüksek seviyesine çıkarak 9.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeks kanadında yaşanan bu iyimserlikte ülke risk primin 310 seviyesine kadar çekilmesinin katkısı büyük. Risk primindeki iyileşmenin nedenlerine baktığımızda ise jeopolitik risklerin azalması, ABD Başkanı D.Trump’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da ziyaret gerçekleştirme ihtimalinin kesinlik kazanması,3Ç finansallarının iyi bir tablo sergilemesi ve EBRD gibi diğer yabancı kurumların Türkiye hakkında vermiş olduğu güçlü mesajlar hisse senedi piyasasında alıcılı seyirlerin hâkim olmasına destek veriyor. Bugün içeride gündem sakin fakat haber akışlarına bağlı olarak yaşanan fiyatlamalar daha çok izleniyor. Bu nedenle endeks ve kur cephesinde haber akışlarını yakından takip edeceğiz. BIST100’de 10300-106700 seviyesi önemli direnç alanı olurken, aşağıda 103000 seviyesi en yakın ana destek noktası olarak karşıma çıkmaktadır. Bugün haftanın son işlem günü olması nedeniyle gün içinde kar satışları endeks içerisinde yaşansa dahi pozitif hareketini korumak isteyebilir. Dolar/TL’de ise 5.70-5.75 bandını takip ediyoruz.

A1 Capital Günlük Bülten

Yurtdışında ise bugünkü veri takvimi sakin. Dışarıda ABD-Çin arasındaki diyaloglar devam ediyor. Her iki ülke bir anlaşma öncesinde tarifeleri eş zamanlı geri çekmeye yönelik madde olması hususunu belirtmeleri iyimserliği artırdı. ABD Endeksleri bu gelişmeler ile dün günü pozitif tamamladı. Bu sabah Asya borsalarında ise anlık olarak karışık bir tablo hâkim. Genel görünüm risk iştahının pozitif kaldığına işaret etmesine karşın olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.

Ons altında ise son bir aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesi görüldü. Kıymetli metal 1467$ seviyesine kadar geri çekildi. Artan risk iştahı altın alımlarını sınırlıyor ve teknik olarak 1462$ seviyesinin de altına geçmesi halinde satışların hız kazanmasına neden olabilir. Aksi halde güçlü bir direnç olarak belirlediğimiz 1482$ seviyesi kritik önemini koruyor. Brent petrol ise ABD-Çin arasındaki gelişmeleri pozitif fiyatlarken bir diğer yandan stoklarda yaşanan artışların etkisi ile baskı altında kalıyor. Petrol fiyatları bu sabah satıcılı seyrediyor. Brent petrolde yukarıda 66$, aşağıda ise 58.7$ seviyesi destek noktası olarak izliyoruz.


Manşetteki haberler

  • İngiltere Merkez Bankası politika faizinde bir değişikliğe gitmeyerek %0.75 seviyesinde sabit bıraktı. Karar yediye karşı iki oyla alındı. İki politika yapıcı karara karşı çıkarak 25 baz puan indirim yapılmasını istedi. Banka karar metninde, küresel büyüme istikrar bulmayı başaramaz ya da Brexit belirsizliği devam edere para politikasının beklenen toparlanmayı desteklenmesi gerekebilir ifadesi kullanıldı.
  • Çin küçük bankaları desteklemek amacıyla kapsamlı bir önlem paketini değerlendirdiğini ve bu anlamda sorunlu bankaları birleştirmeyi planladığını bildirdi. Değerlendirme sürecinde olan bu gelişme için kaynaklar, sorunlu bankalar ile ilgili olarak ihtiyaç halinde merkez likidite desteği sağlayacağını ifade etti.
  • ABD’de 2 Kasım haftasına ait haftalık ilk işsizlik başvuruları 211K seviyesine geriledi. Bu seviye 1969 yılı ekim ayından bu yana en düşük seviye oldu. 26 Ekim haftasına ait devam eden işsizlik başvuruları ise 1.7 milyon kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şartlar uygun olursa Patriot alabiliriz." dedi.
  • MSCI, Kasım 2019 Yarıyıl Endeks Gözden Geçirmesi'nde Türkiye'den 4 şirketi endekslerinden çıkardı. Endekslerine hiçbir Türk şirketini eklemedi.
  • ABD'den bir yetkili, Çin Ticaret Bakanlığı'nın dün yaptığı açıklamayı doğrulayarak ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasının ilk fazının parçası olarak bazı tarifeleri geri çekmek konusunda anlaştıklarını söyledi.
  • AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupa'dan araç ithalatına tarife uygulanması kararını gelecek hafta yürürlüğe sokacağına inanmadığını söyledi.
  • ABD Başkanı Donald Trump, yılsonunda görevinden ayrılacağını duyuran Rick Perry'nin yerine ABD Enerji Bakanı olarak Ford Motor'un eski Başkan Yardımcısı Dar Bruouillette'yi aday gösterme kararı aldı.
  • Borsa İstanbul’da bugün yatay açılış yapması bekleniyor.

A1 Capital

223
Okunma