Yıllık TÜFE'de geçici yükseliş

TÜFE, temmuzda %1,36 ile konsensüs beklentilerden hafif olumlu gerçekleşti (Konsensüs:+%1,60 Gedik Yatırım: +%1,76). Böylelikle, yıllık TÜFE 15,7'den %16,7'ye yükseldi.Haziran ayından sonra

TÜFE, temmuzda %1,36 ile konsensüs beklentilerden hafif olumlu gerçekleşti (Konsensüs:+%1,60 Gedik Yatırım: +%1,76). Böylelikle, yıllık TÜFE 15,7'den %16,7'ye yükseldi.Haziran ayından sonra uzatılmayan belirli sektörlere yönelik vergi indirimlerinin etkisiyle (mobilya, beyaz eşya, otomotiv) ile elektrik, çay, şeker ve alkollü içeceklere yönelik yapılan fiyat/vergi ayarlamalarının etkisiyle temmuz ayında enflasyonda geçici olarak artış gözlenmesi beklenmekte idi. Yıllık çekirdek TÜFE göstergelerindeki düşüş trendinin de temmuz rakamlarıyla birlikte sekteye uğradığı görülmekte. Diğer taraftan, Yurtiçi ÜFE aylık bazda %0,99 oranında düşüşle; yıllık bazda %25,04'ten, %21,66'ya geriledi.

Ağustos ayı itibariyle doğalgaz (+27bp) ve sigara (+88bp) fiyatlarında yapılan artışların aylık TÜFE üzerinde 115bp artırıcı etkiye sahip olacağını hesaplamaktayız. Baz etkilerinin güçlü olacağı özellikle ağustos-eylül aylarında, varsa, ihtiyaç görülen ürünlerdeki fiyat artışlarının devam ettiğini görebiliriz. Doğalgaz ve sigara fiyatındaki artışları da dikkate alarak yıllık TÜFE'nin gelecek ay yeniden %15li seviyelere gerilemesi muhtemel. Ancak, ay içinde görülebilecek olası fiyat artışı veya kur-enerji fiyatları kaynaklı etkilerin bu tahmin açısından risk oluşturduğunu da not edelim.

Güçlü baz etkileri, ekonomik aktivitedeki görece zayıf seyrin geçişkenlik etkisini sınırlaması, ÜFE-TÜFE makasındaki daralma (Eylül 2018'de 21.6 puan çıkan fark, temmuz ayı itibariyle son 15 ayın en düşüğü olan 5 puana geriledi) ve TL'nin yakın dönemde gösterdiği istikrarlı görünüm gibi unsurlarla ilerleyen aylarda enflasyondaki ana eğilimin aşağı yönlü kalmayı sürdürmesini beklemekteyiz. Büyük ölçüde baz etkileri kaynaklı olarak, eylül-ekim aylarında yıllık TÜFE'nin %10-12 civarlarına kadar gerilemesi ise hâlen güçlü bir olasılık. Ancak, yılın son iki ayında düşürücü yönde bir baz etkisinin bulunmamasının etkisiyle, yılsonunda TÜFE'nin %14,9 seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediyoruz (TCMB: %13,9).TCMB'nin 12 Eylül'de gerçekleştireceği bir sonraki PPK toplantısı öncesinde, 3 Eylül'de, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını görmüş olacağız. Her ne kadar sağlıklı bir tahmin yapmak için henüz erken olsa da, TCMB'nin yılın geri kalan döneminde de faiz indirimlerine kademeli bir şekilde devam etmesini bekliyoruz.

56
Okunma