Yeni Haftada Ekonomi Gündemi Oldukça Yoğun…

BIST100…Yeni Haftada Ekonomi Gündemi Oldukça Yoğun… BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta en yüksek 100.876, en düşük 96.737 puanı görürken, haftayı bir önceki hafta

BIST100…Yeni Haftada Ekonomi Gündemi Oldukça Yoğun… BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta en yüksek 100.876, en düşük 96.737 puanı görürken, haftayı bir önceki hafta kapanışına göre yüzde %2,35 artışla 98.987 puandan tamamladı. Türkiye’nin CDS primi 6 puan düşerek 378’e geriledi. Yeni haftada piyasaların en önemli gündem maddesi TCMB ve Avrupa Merkez Bankası’nın alacakları faiz kararları olacak. Son gelen enflasyon verisi ile birlikte Merkez Bankası faiz indirimi beklentileri piyasalarda fiyatlanmaya devam ediyor. Cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisinin zayıf gelmesi de FED’in faiz indirimine gitme ihtimalini daha da kuvvetlendirirken, parasal genişleme senaryoları gelişen piyasa ülkelerine olan risk iştahını artırıyor. Yurt içinde ise siyasi tansiyonun yükselmesi ve ABD ile güvenli bölge meselesi piyasalarda farklı fiyatlamalara neden olabilecek gelişmeler arasında yer alıyor.

USDTRY… Dolar TL Kuru Haber Akışının Ekseninde Yön Arayışında… Geride bıraktığımız haftada Dolar TL karşısında bir önceki haftaya göre %2.01 değer kaybetti. Küresel risk iştahındaki toparlanma ile birlikte beklentilerden olumlu gelen makroekonomik veriler geçtiğimiz hafta TL’deki değerlenme sürecinin ana belirleyicileri olurken, haftanın son işlem gününde dalgalı bir seyir izleyen Dolar TL kuru 5.72 seviyesine kadar yükseldi. Siyasi ve jeopolitik riskler kur üzerindeki fiyatlama davranışları üzerinde etkili olmaya devam ederken, yeni haftada Merkez Bankası toplantısı piyasaların gündeminde olacak. Yeni haftanın ilk işlem gününde kur 5.71 seviyelerinden işlem görüyor.

EURTRY… TL Varlıklar Dalgalı Seyrini Sürdürüyor… Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda oluşan olumlu hava TL varlıkları da olumlu etkilerken, küresel ve yerel risklerin her an canlanabilme potansiyeli TL varlıklardaki değerlenme sürecini baskılıyor. Euro TL kuru sabah saatlerinde 6.30seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… Paritede Avrupa Merkez Bankası Toplantısına Odaklanıldı… Yeni haftada Avrupa Merkez Bankası’ndan kamuoyuna kayda değer bir parasal genişleme operasyonu açıklaması beklenirken, ABD ve Euro bölgesinden gelecek haber akışları parite üzerindeki fiyatlamalarda etkili olmaya devam edecek. Geçtiğimiz hafta Euro bölgesinden gelen zayıf makroekonomik veriler ile birlikte parasal genişleme ve faiz indirimi beklentileri kuvvetlenirken parite son 2 yılın en düşük seviyesi olan 1.0925 seviyesine gerilemişti. ABD’den gelen zayıf makroekonomik veriler ve FED’den faiz indirimi beklentileri Dolara kaybettirirken, parite yeni haftanın ilk işlem gününde 1.1025 seviyelerinde işlem görüyor.

XAUUSD… Ons Altındaki Dalgalı Seyir Sürüyor … Geçtiğimiz hafta 1565 $ seviyesine ulaşarak son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaşan altın, risk iştahındaki düzelmeye paralel olarak 1505 $ seviyelerine geriledi. ABD’den gelen zayıf tarım dışı istihdam verisi altının kayıplarının bir bölümünü geri almasını sağladı. Ticaret savaşı ve Brexit gibi belirsizlikler altın fiyatlamalarında etkili olmaya devam edecekken, Avrupa Merkez Bankası ve ABD’den gelecek enflasyon verisi takip edilecek. Ons altın sabah saatlerinde 1508 $ seviyelerinde işlem görüyor.

GLDGR… Gram Altın Fiyatları Geri Çekildi… Ons altın fiyatlarındaki düşüş ve TL’deki değerlenme süreci sonrasında gram altın fiyatları 276 TL seviyesine kadar geriledi. Haftanın ilk işlem gününde 277 TL seviyelerinde işlem görüyor.

BRENT… ABD Stoklarındaki Sert Düşüş Petrol Fiyatlarını Yukarı Taşıdı… ABD ile Çin arasında Ekim ayında Washington’da yapılması beklenen ticaret müzakeresi küresel risk iştahını artırırken petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Brent petrol 62 $ seviyelerinden işlem görüyor.

S&P500… Endeks Hafif Alıcılı Seyrini Korudu… FED başkanı Powell İsviçre’de gerçekleştirdiği konuşmada ABD ekonomisinin iyi görünümde olduğunu yalnız bazı risklerin de var olduğunu açıklaması Eylül ayı faiz indirimi olasılığını kuvvetlendirirken, ABD hisse senedi piyasaları hafif alıcılı seyretti. S&P500 endeksi haftayı %0.09 yükseliş 2,978 seviyesinden tamamladı.

ALAN YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.

311
Okunma