Home Dijital Gazete Yeni BDDK düzenlemesi

Yeni BDDK düzenlemesi

by piyasanindurumu

BDDK kararlarına dair ilk izlenimlerimiz…

BDDK döviz nakit pozisyonu bilançosuna göre yüksek şirketlere TL ticari kredi kullanımını sınırlandırıcı yeni bir düzenlemeye gitti. BDDK 24 Haziran 2022 Cuma akşamı açıkladığı 10250 sayılı yeni bir karar ile, denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL’nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına ilişkin bir düzenlemeye gitti. Döviz varlıkları 15 milyon TL’yi aşmayan şirketler ise sınırı aşmama taahhüdü vererek TL kredi kullanabilecek.

 

Karar öncelikle spekülatif amaçlı döviz talebini önleme amacını taşıyor. Karar öncelikle şirketlerin ucuz maliyetli TL kredi kullanarak spekülatif amaçlı (dövizin yükseleceğini düşünerek) döviz talebinde bulunmasını önleme amaçlı olarak alınmış görünüyor. Ek olarak, şirketlere TL nakit ihtiyaçlarını kredi kullanmadan önce döviz varlıklarını satarak karşılamaları mesajı veriliyor.  Karar aynı zamanda önceki gün alınan ve yurtdışı yerleşiklerle türev işlem (swap) gerçekleştiren finans dışı şirketlerin ticari kredileri için risk ağırlığının %500 olarak uygulanması kararını destekleyici olarak da düşünülebilir.

 

Kısa vadede kur üzerinde sınırlı aşağı yönlü baskı olabileceğini düşünmekle beraber, bunun kalıcı olmasını beklemiyoruz. Kararın cuma akşamı açıklanmasıyla beraber, piyasanın da sığ olduğu saatlere denk gelmesi nedeniyle, $/TL kurunda 17,30 seviyelerinden 16,50 civarına doğru sert aşağı yönlü hareketler görüldü. $/TL kuru daha sonra 16,80-16,90 seviyelerine yükseldi. Kısa vadede özellikle küçük ölçekli şirketler kaynaklı oluşabilecek döviz satışları nedeniyle kurda aşağı yönlü baskılanmanın sınırlı bir oranda devam edebileceğini düşünmekle beraber, şirketlerin daimi döviz ihtiyaçları dikkate alındığında ve de yüksek enflasyon ve cari açık kaynaklı makro riskleri de göz önünde bulundurduğumuzda, bu muhtemel baskılanmanın kalıcı olmasını beklemiyoruz.  Yurtdışı piyasalarda cuma kapanışı itibariyle oluşan yüksek risk iştahına rağmen, kararın yarattığı belirsizlikler nedeniyle, Borsa İstanbul’da kısa vadede yüksek volatilite ve sınırlı bir satış baskısı olması muhtemel gözükmekte.

 

Bankaların TL ticari kredi büyümesi ivme kaybedip, operasyonel yükleri artabilir. Bu düzenlemenin, TL cinsi ticari kredilerde olası bir ivme kaybına yol açabileceğini dikkate aldığımızda, bankalar üzerinde sınırlı olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, düzenlemelerin takibi konusunda sorumluluk bankalara verildiğinden, bu durum bankalar için ek operasyonel yüklere ve ek maliyetlere yol açabilir.

 

BDDK Kararı’nın kapsamımızda bulunan sanayi şirketlerine etkisi: Kapsamımızda bulunan şirketlerin “1Ç22 Mali Tabloları”ndaki nakit döviz varlıkları (altın ve mevduat dahil), aktif büyüklükleri ve satış hasılatlarını baz alarak yaptığımız çalışmaya göre BDDK kararından etkilenme ihtimali olan ve bu karardan etkilenmeyeceğini düşündüğümüz şirketlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Düzenlemeye göre, şirketlerin ticari kredi başvurusu yapacakları tarihten bir önceki ay itibariyle döviz varlıklarının dikkate alınacağını hatırlatmak isteriz. Bununla beraber, bu sonuçlara şirketlerin Mart 2022 itibariyle açıkladığı finansal tablo rakamlarını baz alarak ulaştığımızı, şirketlerin düzenleme sonrasında stok alımı, menkul kıymet alımı ve/veya benzeri kararlar alarak belirlenen limitin altında kalabileceklerini de vurgulamakta fayda var.

 

Karardan etkilenme ihtimali olan sanayi şirketleri: AKSA, ARCLK, AYGAZ, BRISA, DOAS, FROTO, GWIND, INDES, KRDMD, LOGO, PETKM, ORGE, SISE, TCELL, TKFEN, TTKOM.

 

Karardan etkilenmeyeceğini düşündüğümüz sanayi şirketleri: AEFES, AKCNS, AKSEN, AKSGY, BIMAS, CCOLA, CIMSA, ENKAI, ENJSA, EREGL, EKGYO, GOODY, IPEKE, ISGYO, KORDS, KOZAA, KOZAL, LKMNH, MAVI, MGROS, MPARK, OTKAR, OYAKC, SOKM, TOASO, TTRAK, TUPRS, ULKER, VESTL, VESBE, ZOREN.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment