img

Wang Yi, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı


Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, önceki gün New York’ta düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Wang, BM 77. Genel Kurulu toplantıları sırasında gerçekleşen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, haziran ayında BRICS 14. Liderler Zirvesi’nin başarıyla düzenlendiğini, beş ülke liderinin küresel kalkınmada yeni dönem için yüksek nitelikli ortaklık kurma, geniş bir uzlaşıya varma ve yeni bir BRICS işbirliği yolculuğu başlatma temaları çerçevesinde derinliğine görüş alışverişinde bulunduğunu hatırlattı.

Mevcut uluslararası durumda çalkantıların iç içe geçtiğine ve art arda yeni küresel meydan okumalar ortaya çıktığına dikkat çeken Wang Yi, güvenliğin kalkınmanın ön şartı, kalkınmanın da güvenliğinin teminatı olduğunun altını çizdi.

Wang Yi “Ayrışmaya, kopukluğa ve teknolojik engellere kararlı bir şekilde karşı çıkmalıyız, daha güçlü, yeşil ve sağlıklı küresel kalkınma elde etmek için ortak bir açık dünya ekonomisi inşa etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, çok taraflılığın güç siyaseti ve tek taraflı hegemonyadan ciddi şekilde etkilendiğini ve farklı türlerdeki sahte çok taraflılığın daha kafa karıştırıcı olduğunu kaydetti.

Wang Yi, BRICS ülkelerinin, merkezinde BM’nin bulunduğu uluslararası sisteminin ve BM Şartı’nın ilkelerinin korunmasına öncülük etmesi, ortak istişare, ortak inşa ve ortak paylaşım ilkelerine bağlı kalması ve uluslararası düzenin daha adil ve rasyonel yönde gelişmesini hızlandırması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.