Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları dünü İtalya hariç yükselişle kapattı.

Avrupa borsaları dünü İtalya hariç yükselişle kapattı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,21 artarak 15.636,33 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,14 yükselerek 6.611,5 puana, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,39 değer kazanarak 7.090,01 puana yükselirken, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,32 değer kaybederek 25.315,57 puana düşüş gösterdi. Hem Fed üyelerinden gelen kısa vadede faiz artışını9n mümkün olmayacağına dair mesajlar hemde . AB Komisyonu 750 milyar euroluk toparlanma fonundan yararlanmak için pandemide toparlanma ve daha yeşil, daha dijitalleşmiş ekonomiye dönüşüm planına onay vermesi haberlerinin etkisiyle Avrupa borsaları dünü alıcılı tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi'nde İmalat PMI verisi beklentilerin üzerinde 63.1 puana yükselirken imalat sektöründeki toparlanmanın devam ettiğini görüyoruz. Büyümenin diğer öncü göstergelerinden Hizmet PMI verisi ise beklentilerin üzerinde 58.0 puana yükselirken 2007 Temmuzdan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Korona virüs kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından hizmet sektöründeki toparlanmanın hızlı şekilde artığını görüyoruz.

ABD borsaları dünü yükselişle tamamladı. Dow Jones endeksi % 0,20 artarak 33.945,58 puana, S&P 500 endeksî % 0.51 artışla 4.246,44 puana, Nasdaq endeksi % 0,79 kazançla 14.253,27 puana yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizi dün bir miktar gerilerken % 1.50 seviyesinin üstüne atmakta zorlanıyor. Dolar endeksi geçen hafta yaşadığı sert yükselişin ardından kar satışlarına devam ederken bu satışlarının geçici olacağının altını tekrar tekrar çiziyoruz. Dolar endeksindeki düşüşler alış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. ABD borsaları Fed üyelerinden gelen mesajların ardından yükselişine devam ederken Nasdaq tarihi rekorunu yeniledi.

Dün ABD’de Netflix hisseleri yaklaşık %2,40 artarken, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft hisseleri %1'den fazla değer kazandı.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden  imalat PMI verisinin 61.5 gelmesi beklenirken hizmetler PMI verisinin de 70.0 açıklanması tahmin edilmekte. Son dönemde ABD’de ekonomik toparlanmanın hızlandığını ve bunun  verilere yansıdığını izlerken bu eğilimin devam edip etmeyeceğini takip edeceğiz. Veriler sonrasında dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde artış görülebilir. Bunun yanında bugün Fed üyelerinden Bowman ve Bostic’in  konuşmasının yanında yeni konut satışları ile Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stok verileri de izlenecek. Petrol stoklarının – 3.6 milyon varil  azalması beklenirken petrol fiyatlarının son dönemdeki artışı ABD borsalarının yukarı yönlü gidişini desteklemekte.

ABD'de bir grup eyalet başsavcısının, online arama ve reklamcılık devini mobil uygulama mağazasını çalıştırırken rekabet yasasını ihlal etmekle suçlayarak Google'a önümüzdeki hafta kadar erken bir tarihte dava açabileceği bildirildi. Beklenen davanın, uygulama geliştiricilerinin Google'ın Android cihazlar için Play Store'unu yönetmesiyle ilgili şikayetlerini takip ettiği bildirildi.  Eyalet başsavcılarınca başlatılan soruşturma Utah, Tennessee, Kuzey Carolina ve New York tarafından yürütülüyor. Kaç eyaletin katılacağının belli olmadığı bildirildi.

Pazartesi günü Amazon.com Inc'in Prime Day'inde ABD'de online satış büyümesi görüldü, ancak tedarik zinciri karmaşası ve güçlü bir harcama iştahı elektronik gibi popüler ürünlerdeki indirim seviyesini sınırladı. Adobe'nin Dijital Ekonomi Endeksi verilerine göre, tüm ABD perakendecilerindeki toplam online satışlar geçen yılın seviyelerinden % 8,7 artarak 5,6 milyar dolara yükseldi. Amazon, sadakat kulübü Prime'ın abone sayısını artırmak için fırsatlar kullanıyor. Bu yıl etkinlik, birçok ülkede COVID kısıtlamalarının kaldırılmasının yanı sıra Amazon'un geçmiş başarısına sırtını dönen Target Corp gibi perakendecilerin sert rekabetiyle aynı zamana denk geldi.

Bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Hepsiburada Nasdaq halka arzında 56,7 milyon adet hisse satışa sunacak. Şirket için hisse başına öngörülen fiyat ise 11-13 dolar civarında. Morgan Stanley & Co. LLC, J.P. Morgan Securities LLC and Goldman, Sachs & Co. LLC, Hepsiburada halka arzıyla ilgili lider aracı kurumlar olarak görev yaparken, BofA Securities, Inc. ve UBS Securities LLC de alt aracı kurumlar olarak hizmet verecek. Halka arz sürecinin başarıyla tamamlanması halinde, Hepsiburada, NASDAQ borasında işlem gören ilk ve tek Türk şirketi olarak Türkiye tarihinde bir "ilk"e imza atacak. 

Şirketlerin yaptığı açıklamaya göre, Embark Trucks Inc.'in otonom kamyon startup'ı yaklaşık 5,2 milyar dolar değerleme ile halka açılmak için özel amaçlı bir satın alma şirketi ile birleşti. 2016 yılında kurulan Embark, ABD'nin en eski sürücüsüz kamyon yazılım firması olduğunu ve nakliyeci maliyetlerini düşürmek ve yolları daha güvenli hale getirmek için nakliyecilerle ortak olmayı hedeflediğini belirtiyor. Şirketin, bira satıcısı Anheuser-Busch InBev SA, teknoloji firması HP Inc. ve Kuzey Amerika'nın en büyük kamyon yükü taşıyıcısı Knight-Swift Transportation Holdings Inc. dahil olmak üzere bir dizi nakliye şirketi ve markasıyla ortaklığı bulunuyor. San Francisco merkezli girişim, sürdürülebilirlik odaklı SPAC Northern Genesis Acquisition Corp. II ile birleşiyor.

DAX

Dax endeksi  dünü % 0,21 artarak 15.636,33 puandan tamamlarken endeks bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.674 seviyesinin kırılması halinde önce 15.802 ve arkasından15.896 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.502 desteğinin altında önce 15.437 ve arkasından 15.310 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , dünü % 0,20 artarak 33.945,58 puandan kapatırken  Eylül vadelileri bugün yatay seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 34.041 seviyesinin kırılması halinde önce 34.221 ve arkasından 34.336 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 33.873 desteğinin altında önce 33.720 ve arkasından 33.470 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

 S&P 500

S&P500 endeksi , dünü % 0.51 artışla 4.246,44 puandan kapatırken, Eylül  vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4256 direncinin kırılması halinde önce 4267 seviyesi ve arkasından 4282 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4234 desteğinin altında önce 4218 ve arkasından 4195 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul

Hibya Haber Ajansı

Okunma