Türkiye - ABD Arasındaki Ticaret Diplomasisi Sürüyor

BIST100…Türkiye - ABD Arasındaki Ticaret Diplomasisi Sürüyor… ABD ve Türkiye’nin ticaret bakanlarının 100 milyar dolarlık ticaret hacmi vurgusunun BIST100 endeksi üzerindeki yansımaları

BIST100…Türkiye - ABD Arasındaki Ticaret Diplomasisi Sürüyor… ABD ve Türkiye’nin ticaret bakanlarının 100 milyar dolarlık ticaret hacmi vurgusunun BIST100 endeksi üzerindeki yansımaları olumlu oldu. Öte yandan TCMB ve Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentileri de pozitif fiyatlamalar üzerindeki etkisini sürdürdü. Günün ikinci yarısında bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselişine devam eden BIST100 endeksi günü %0.60 yükselişle 101,202 puandan kapattı. Olumlu veri akışının yansımaları ile endeks MSCI Dünya Borsaları endeksi ile arasındaki farkı kapamaya devam etti. Türkiye’nin CDS risk primi ise 382 seviyesine geriledi. Veri akışının sakin geçeceği yeni işlem gününde yurt içinde dış ticaret endeksleri yurt dışında ise ABD Üretici Fiyat Endeksi piyasaların takibinde olacak.

USDTRY… TCMB Toplantısı Öncesinde TL’deki Değer Kaybı Sürdü… Dün güne 5.74 seviyesinden başlayan Dolar TL kuru, gün içerisinde 5.77’yi test etti. Gelişen piyasa ülkelerine yönelik fon akımları hız kazanmışken, Türk Lirası diğer gelişen piyasa ülkeleri para birimlerinden negatif ayrışıyor. TCMB’den faiz indirimi beklentileri kurdaki fiyatlanmalarda etkili olmaya devam ediyor. Dolar TL kuru yeni işlem gününün ilk saatlerinde 5.78 seviyelerinde işlem görüyor.

EURTRY… TL Varlıklardaki Volatilite Artıyor… TCMB ve Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günkü Para Politikası Kurulu toplantısı yaklaştıkça TL varlıklardaki volatilite de yükseliyor. EURTRY kuru sabah saatlerinde 6.39 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… Faiz İndirimi Beklentileri Fiyatlanmaya Devam Ediyor… ABD ve Avrupa ülke tahvil faizlerinin yükselmesi ve ECB’nin faiz kararı öncesinde parite 1.10 üzerindeki pozisyonunu korumaya devam ediyor. Yeni işlem gününün ilk saatlerinde 1.1045 seviyesinde işlem görüyor.

XAUUSD… Altın Son 1 Ayın En Düşük Seviyesinde… Risk iştahındaki artışa paralel olarak tahvil piyasasındaki satışlar ve değerli madenlere olan talebin azalması altın fiyatlarındaki düşüşe destek oluyor. Çin’den gelen makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi ve kar realizasyonları da ons altın fiyatlarındaki düşüşte etkili oluyor. Ticaret savaşına ilişkin gelişmeler ve global Merkez Bankalarının parasal genişleme operasyonları da altın fiyatlamalarında etkili olmaya devam ediyor. Ons altın sabah saatlerinde 1493 $ seviyelerinde işlem görüyor.

GLDGR… Gram Altın Yatay Seyrini Koruyor… Bugün USD/TRY kurunda hafif yukarı yönlü hareket ve onsun yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile Gram fiyatları da 277 TL’den işlem görüyor.

BRENT… Körfezden Gelen Haber Sonrası Yükselişe Geçti… Brent petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın yeni enerji bakanının üretim kısıntılarına devam edeceklerini açıklamasıyla birlikte yükselişe geçerek son 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Brent petrolün varili sabah saatlerinde 62.80 $ seviyelerinde işlem görüyor.

S&P500…Piyasada Dikkatler Gelecek Haftaki FED Toplantısına Çevrildi… Ticaret savaşına ilişkin belirsizlikler ve ABD’den gelen haber akışı ile S&P 500 endeksi karışık seyrederek günü %0.03 artışla 2,979 puandan tamamladı.

ALAN YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.

275
Okunma