Sabah Stratejisi

Yeni hafta başlangıcı iki önemli GOÜ üyesine ait kredi derecelendirme haberleri ve Suudi Arabistan’da Aramco halka arz süreci eşliğinde oluyor. Moody’s tarafından Güney Afrika’nın

Yeni hafta başlangıcı iki önemli GOÜ üyesine ait kredi derecelendirme haberleri ve Suudi Arabistan’da Aramco halka arz süreci eşliğinde oluyor.

Moody’s tarafından Güney Afrika’nın tartışmalı yatırım yapılabilir ülke notu düzeyi Baa3 ile bir kez daha korunurken, görünüm ise durağandan negatife revize edildi. Son dönemde ESKOM’un kurtarılması ve bütçe üzerindeki yükleri ile gündeme gelen ülkede rand cinsi varlıklarda baskılanma gözlenmekteydi. Asya seansında ilk işlemler ZAR lehine oluşuma işaret etmekte.

Fitch, Türkiye’nin BB- düzeyinde bulunan kredi notu düzeyini korurken, görünümü negatiften durağana revize etti. Temmuz ayı değerlendirmesine göre risklerin aşağı yönde geliştiği belirtilen notta, faiz indirimlerine rağmen liranın stabil kaldığı, enflasyonun gerilediği, döviz ihtiyacının azaldığı ve büyümenin sürdüğü detayları öne çıkarıldı. Öte yandan jeopolitik risklerin not üzerindeki etkisinin ise sürdüğü düşüncesi korundu. Yapılan değerlendirmenin gecikmeli ve-fakat olumlu olduğunu, mevcut makro görünümün düzelerek devam etmesi halinde Moody’s açısından da tetikleyici unsur olarak 2020 yılı içerisinde öne çıkabileceğini düşünüyoruz. FOMC toplantısı sonrasında geçtiğimiz USDTRY paritesinde 5.65 bölgesine dek geri çekilme olabileceği şeklindeki değerlendirmemizi koruyoruz. Bugün açıklanacak Ekim ayı enflasyon rakamlarında aylık %1.69, yıllık değişimde ise %8.23 (Bloomberg: Aylık %2.10, yıllık: %8.60) değişim olacağı tahmini yapıyoruz. Yıl sonunda ise TÜFE beklentimiz %12’nin hafif üzerinde bulunmakta.

Global cephede ise kapalı olan Japonya piyasaları nedeniyle işlem görmeyen ABD tahvilleri ve düşük işlem hacmi yatırımcı cephesini domine ediyor. Suudi Arabistan’da kabul edilen Aramco halka arz başvurusu sonrasında analist değerlemeleri şirket açısından $1.6t-$1.8t aralığında yoğunlaşırken, alt banttan daha düşük rakamların telaffuz edildiğini de belirtmek gerekiyor. OPEC’in açıkladığı üretim rakamlarında Ekim ayında 8 ayın düşüğünden toparlanma olduğu görülürken, Eylül’e kıyasla 1.1 mio üzeri performans söz konusu. ABD Ticaret Bakanı Ross’a göre, yönetim tarafından AB’ye otomotiv ithalatı için ek vergi uygulamasına gidilmeyebilir. Zira görüşmeler oldukça yapıcı.

Cuma günü açıklanan ABD istihdam piyasası rakamlarında yukarı yönlü sürpriz gözlendi ve Ekim ayında 128k düzeyinde tarım dışı istihdam gerçekleşti. Yıllık %3 ücret artışının takip edildiği dönemde alt kalemler verinin sağlıklı oluşunu teyit ederken, 12 aylık ortalamada 170k istihdam artışı takip edildi. ISM imalat endeksi ise 48.3 ile aynı dönem içerisinde daralma eğilimini korurken, ihracat siparişlerinim 9.4 puan artışa 50.4’e ulaşması morallerin dengelenmesine imkan tanıdı.

Bugün TSİ 22.30’da ECB Başkanı Lagarde Berlin’de konuşacak ve ilk resmi mesajlarını verecek.

Orkun GÖDEK

Stratejist

Araştırma

DENİZYATIRIM

Okunma