Home Dijital Gazete Piyasalarda bugün

Piyasalarda bugün

by piyasanindurumu

Ne Oldu?

BDDK, TL ticari kredilere yeni koşullar açıkladı. Buna göre döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartı getirildi. 15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının %10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. (Yorumumuz için TIKLAYINIZ.)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Andersson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede İsveç’in NATO üyelik talebine dair hususlar ele alındı.
ABD Hazine Bakan Yardımcısı Adeyemo’nun geçen hafta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde, bölgesel ekonomik meselelerin, terörün finansmanıyla mücadelenin ve Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın görüşüldüğü bildirildi.
TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Hedefli ve selektif kredi bizim olmazsa olmazımız. Yeni ekonomik programımız içerisinde ihracatı artırmak ve cari dengenin sağlanması noktasında hedefli kredilerimizi inşallah iyi bir şekilde ihracatçılarımız kanalıyla kullandırmaya devam edeceğiz.
G7 ülkeleri Rusya’dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu.
Putin: Enflasyondaki artış, G7 ülkelerinin sorumsuz makroekonomik politikasının sonucu.
San Francisco Fed Başkanı Daly: Temmuz ayında 75 baz puan oran artışı gerekiyor.
Pfizer – BioNTech, güncellenen Covid – 19 aşılarının Omicron varyantına karşı orijinal aşıdan daha yüksek bağışıklık tepkisi gösterdiğini açıkladı.
Rusya’nın iki eurobond kuponunda 1 aylık ek süre Pazar günü dolarken, ülke bu ödemelerinde temerrüde düşürüldü. Rusya Maliye Bakanı Siluanov temerrüt bildiriminin bir komedi olduğunu ifade etti.
Mayıs ayında Çin’in sanayi firmalarındaki karı bir önceki yıla göre %6,5 düştü. Karlarda daralma devam etse de hafifleyen salgın önlemlerinin etkisiyle Nisan ayına göre bir toparlanma kaydedildi.
Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 – 30 Haziran’da Madrid’de gerçekleşecek NATO Zirvesi’ne katılacak.
Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de Mal Siparişleri ve Konut Satışları verileri açıklanacak.
B orsa İstanbul’un bu sabah satıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment