Mart 2020: Aşağı yönlü riskler ağır basıyor

TÜFE, Mart’ta aylık +%0,50 seviyesindeki konsensüs beklenti ve +%0,65 seviyesindeki bizim tahminimize yakın olarak aylık bazda %0,57 artışla yıllık bazda %11,86 oldu.(Gedik Yatırım)

TÜFE, Mart’ta beklentilerle uyumlu. TÜFE, Mart’ta aylık +%0,50 seviyesindeki konsensüs beklenti ve +%0,65 seviyesindeki bizim tahminimize yakın olarak aylık bazda %0,57 artışla yıllık bazda %11,86 oldu.  Aylık bazda gözlenen artışa en yüksek katkı gıda ve alkolsüz içeceklerden gelirken (salgın hastalık nedeniyle öne çekilen talep ve mevsimsel etkiler nedeniyle), ulaştırmadan gelen düşüş yönlü katkı (petrol fiyatlarındaki sert düşüş kaynaklı) aylık artışın sınırlı kalmasını sağladı. Yıllık çekirdek enflasyon göstergelerindeki ılımlı artış trendi devam etti. ÜFE ise aylık bazda %0,87 artışla yıllık bazda %8,50 oldu.

Yılsonu TÜFE tahminimizi %9,6’dan %8,2’ye çekiyoruz. Şubat’ta görülen yıllık %12,37’nin, enflasyonda, 2020 yıl içi zirve olduğu yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Kur ve enerji fiyatlarının izleyeceği seyir etkili olmayı sürdürecek olsa da, öne çekilen talep etkisinin azalmasıyla birlikte, toplam talebin enflasyonu düşürücü yönde etki oluşturmasını bekliyoruz. Çekirdek göstergelerde devam eden bozulmayı, şimdilik, öne çekilen talep kaynaklı geçici bir faktör olarak yorumluyoruz. Salgın hastalık kaynaklı olumsuzlukların Mart’ın ikinci yarısı itibariyle ve görece sınırlı ölçülerde hissedildiğini hatırlatalım. Bu olumsuzlukların ne kadar derinleşeceği ve ne kadar süre devam edeceğini kestirmek çok mümkün olmasa da; belirsizlik uzadıkça ekonomik etkilerinin artacağını söyleyebiliriz. Bu doğrultuda, %9,6 olan 2020 yılsonu TÜFE tahminimiz %8,2’ye revize ediyoruz. İlk yarı sona ermeden tek haneli seviyelere gerileme olasılığının arttığını da not edelim. Ekonomik aktivite üzerindeki ciddi aşağı yönlü riskleri ve küresel çapta atılan güçlü genişleyici adımları dikkate alarak, TCMB’nin 22 Nisan’daki bir sonraki planlı PPK toplantısında da faiz indirimlerine devam edeceğini düşünüyoruz.

Kaynak:Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

1.9b
Okunma