Londra Metal Borsası haftalık bülteni

Endüstriyel metallerde görülen yükseliş trendi, Çin'den emtia fiyatlarına yönelik yapılan uyarılar ile birlikte yerini bir miktar volatil seyre bırakmıştır.

Haftalık Gelişmeler

-Endüstriyel metallerde görülen yükseliş trendi, Çin'den emtia fiyatlarına yönelik yapılan uyarılar ile birlikte yerini bir miktar volatil seyre bırakmıştır.

-Gevşeyen Covid-19 kısıtlamaları ile birlikte Asya'daki gelişmekte olan ülkelerin, emtia üretim kapasitelerini artırmaya başlamaları, endüstriyel metal stoklarını artırmaktadır.

-Çin tarafından açıklanan son beş yıllık büyüme planında, özellikle bakır gibi metallerin daha fazla talep edileceğine işaret edilmesi; bakır fiyatlarını destekleyebilir.

-ABD'de ise, artan emtia fiyatlarına yönelik endişelerin, politika yapıcılar tarafından sıkça dile getiriliyor olması; endüstriyel metal fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir.

-Uzun vadede, Avrupa Birliği ile Çin arasında imzalanması beklenen ikili ticaret hacmini artırabilecek yeni anlaşmalar, endüstriyel metalleri destekleyecektir.

Haftalık Stok Değişimleri

-Haftalık bazda stok verilerine bakıldığında, metaller arasında farklılaşmaların çıktığı görülmektedir.

-Alüminyum ve bakır stoklarındaki haftalık yükseliş yatırımcıların dikkatini çekerken; fiyatlar üzerinde de baskı oluşturmaktadır.

-Nikel stoklarındaki yükseliş ise, dönemsel olarak algılanırken; fiyatların bir bant hareket içerisinde devam etmesini desteklemiştir.

-Kurşun stokları ise, haftalık bazda herhangi bir değişim göstermeyerek; önce haftalardan devam eden arz eksikliğini devam ettirmektedir.

-Son olarak, çinko stoklarındaki yükseliş ise, piyasa katılımcıları tarafından beklenmeyen bir gelişme olarak öne çıkmış ve fiyatları baskılamıştır

Alüminyum

-Endüstriyel metal fiyatlarında genele yayılan geri çekilmelerin, alüminyum fiyatlarında da güçlü bir şekilde hissedildiği görülmektedir.

-Özellikle, 2020 yılının temmuz ayında başlayan yükseliş trendinin kademeli bir şekilde gücünü koruduğu izlenmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $2517 ve $2603 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2304,50 ve $2213 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

Bakır

-Bakır fiyatlarında artan volatilite ile birlikte geri çekilmeler yaşanmaktadır.

-Yukarı yönlü trendin devam etmesinin yanı sıra, yeni zirvelerin daha volatil fiyat hareketleri ile gerçekleşebileceği sinyali alınmaktadır.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $9795 ve $10200 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $9000 ve $8695 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Çinko

-Çinko fiyatlarında yüksek volatiliteye eşlik eden düşüş hareketi ile birlikte sert geri çekilmeler yaşanmıştır.

-Yükseliş hareketinin gücünü koruyabilmesi için bir önceki zirve seviyesi olan $3108 seviyesinin güçlü bir şekilde yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $3014 ve $3108 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $2751 ve $2627 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

Nikel

-Son aylarda $350 genişliğinde bir bant aralığında hareket eden nikel fiyatlarının kısa dönemde $18495 seviyesini yukarı yönlü kırması ile yeni yüksekler test edilebilir.

-Aşağı yönlü trend işareti ise, geçtiğimiz nisan ayının dip seviyesi olan $15940 seviyesinin kırılması ile gündeme gelebilecektir.

-Yukarı yönlü denemelerde, sırası ile $18495 ve $19000 seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise; $17045 ve $16620 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olumlu havayı desteklerken, MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir.

Kalay

-Kalay fiyatlarında görülen güçlü yükseliş trendi, sert satışlar ile karşılanmaktadır.

-Kısa vadeli görünümün bozulmaması için $28970 seviyesinin aşağı yönlü kırılmaması, yatırımcılar tarafından yakından izlenecektir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $31680 ve $32000 seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise $28970 ve $28100 seviyeleri gündeme gelecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde olmakla birlikte; MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretmektedir

Kurşun

-Kurşun fiyatlarında son bir aydır devam eden bant hareketi, zirve seviyelerine yaklaşmış olmasına rağmen devam etmektedir.

-Kısa vadeli olumlu görünümün gücünü koruyabilmesi için $2210 seviyesinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

-Yukarı yönlü denemelerde sırası ile $2235 ve $2258 seviyeleri öne çıkmakta; olası geri çekilmelerde ise, $2153 ve $2114 seviyeleri yakından izlenecektir.

-Teknik indikatörlerden olan, RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü de negatif bölgede sinyal üretmektedir.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma