Global Blue, dijital alışveriş fişi sağlayıcısı Yocuda'nın çoğunluk hissedarı oldu

Global Blue, dijital alışveriş fişi alanındaki lider sağlayıcı Yocuda'daki hisse payını %56'ya çıkardı. Global Blue Ventures aracılığıyla yapılan yatırım, Global Blue'nun bünyesinde sunduğu perakende teknoloji hizmetlerinin kapsamını genişletmesini sağlayacak. Bilindiği üzere Global Blue, performanslarını yükseltmeleri için perakende şirketlerine güç kazandıran çok kanallı stratejik iş ortağı olmayı hedefliyor.

Global Blue, dijital alışveriş fişi alanındaki lider sağlayıcı Yocuda'daki hisse payını %56'ya çıkardı. Global Blue Ventures aracılığıyla yapılan yatırım, Global Blue'nun bünyesinde sunduğu perakende teknoloji hizmetlerinin kapsamını genişletmesini sağlayacak. Bilindiği üzere Global Blue, performanslarını yükseltmeleri için perakende şirketlerine güç kazandıran çok kanallı stratejik iş ortağı olmayı hedefliyor. Yocuda'daki yatırımların kapsamının genişletilmesi Global Blue'yu bu hedefine bir adım daha yaklaştıracak.

Global Blue, Yocuda'daki ilk hisselerini 2019 Ekim'inde satın almıştı. 2021 Eylül'ünde ise ikinci bir yatırım ve sermaye artışı hamlesiyle Yocuda'da sahip olduğu hisse payını arttırmış oldu.

Global Blue, çok kanallı genişleme hedefini desteklemek amacıyla Perakende Teknolojisi iş ortakları ağına Yocuda'yı da katıyor

Yocuda'daki hisse yatırımı, Global Blue'nun yatırımlara veya sınıfının en iyisi perakende teknolojisi inovasyonları sunan üçüncü taraflarla iş ortaklıklarına odaklanmak üzere kurduğu Global Blue Ventures tarafından gerçekleştirildi.

Global Blue, Yocuda'daki çoğunluk hisseleri sayesinde çözüm portföyünü zenginleştirerek değişen ihtiyaçlara uygun çok kanallı çözümleri mevcut müşterilerine sunabilecek. Global Blue'nun dünya çapındaki altyapısı ve satış noktası ağı ise Yocuda'nın Avrupa ve Asya'da hızla genişlemesini kolaylaştıracak.

Yaklaşan satış sinerjilerinin yanı sıra, yeni teknolojik gelişmeler yeni iş geliştirme ve çapraz satış fırsatları da sunan güçlü bir yeni ürün hattının oluşturulmasına olanak tanıyacak.

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Seyhun konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: 

 “Global Blue olarak biz teknolojiye çok önem veriyoruz. Bu doğrultuda perakende teknoloji hizmetlerinin kapsamını genişletmek için bakış açımızı sürekli geliştiriyoruz. Dolayısıyla 

vergi iadesi ve dinamik kur seçimi ürünlerimize ek olarak,  hızlı büyüyen çok kanallı ve perakende sektöründe farklılıklar yaratabilecek, sınıflarının en iyisi olan teknoloji şirketlerini belirleyip yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Pazara daha değerli inovasyonlar sunarak, perakende firmalarının performanslarına katkıda bulunabilmek ve üye firmalarımızı güçlendiren bir iş ortağı olmak en ana hedefimiz”. 

 Global Blue SVP Strateji ve Ürünlerden Sorumlu Başkanı Tomas Mostany konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

"Yocuda'yı perakende teknolojisi ağımıza kattığımız için çok mutluyuz. Asıl çözümlerimizi tamamlayan projelerimiz ve ürünlerimiz herkesin malumu. Birlikte çalışmayı dört gözle beklediğimiz Yocuda sayesinde de pazara daha değerli inovasyonlar sunacağız, performansları yükseltmek için çok kanallı stratejik teknolojiler ve ödeme çözümleri sunarak firmaları güçlendiren bir iş ortağı olma hedefimizi de sürdüreceğiz."

Yocuda Genel Müdürü Edward Drax ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Global Blue ile kurduğumuz iş ortaklığının kapsamını genişlettiğimiz için çok mutluyuz. Global Blue'nun portfolyosundaki perakende şirketleri, kişiler ve kaynaklar, Yocuda'nın küresel arenada büyümesini ve ürün yol haritasını hızlandırmasını sağlayacak. İki şirketin çözümleri arasındaki sinerji, perakende şirketlerine aradıkları teknolojilerin daha fazlasını tek bir sağlayıcıdan sunma fırsatı sağlayacak. Yeni ve mevcut pazarlarda Global Blue ile birlikte çalışmayı ve perakende şirketlerine ve müşterilerine daha gelişmiş ve faydalı ürünler sağlamayı dört gözle bekliyoruz."

Sektöründe liderliği göğüsleyen Yocuda'nın dijital alışveriş fişi teknolojisi mağazada satış yapan perakende şirketlerinin gittikçe değişen ihtiyaçlarını karşılıyor

Yocuda'nın inovasyonları, perakende sektörünün müşterilerini anlamasını sağlıyor. Şirketlerin, satış sonrasında müşterilerle etkileşim kurabilme taleplerini karşılıyor. Yocuda'nın sunduğu çözümler sayesinde perakende şirketleri, kişisel tercihlere ve satın alınan ürünlere dayanarak içerik bakımından zengin ve kişiselleştirilmiş dijital alışveriş fişlerini müşterilerine gönderiyor.

Bu sistemde, müşteriyle ilgili kişisel bilgiler satış noktasında toplanıyor ve işlemler tamamlanır tamamlanmaz dijital alışveriş fişi müşteriye ulaştırılıyor. Böylece perakende şirketleri müşterileriyle en etkili anda temasa geçmiş oluyor. İstatistiklere göre dijital alışveriş fişlerinin tıklanma oranı %75'e kadar çıkıyor. Aslında bu veri, dijital alışveriş fişlerinin müşterilerin etkileşime geçtiği bir iletişim kanalı niteliği taşıdığını da kanıtlıyor. Perakende şirketleri dijital alışveriş fişlerini belirli müşterileri hedefleyen teklifler, ürün tavsiyeleri, yeni koleksiyonların ve ürünlerin tanıtımları gibi yöntemlerle ek satışları desteklemek için kullanabiliyor. Bunun yanı sıra, dijital alışveriş fişleri üzerinden müşterilere sunulan anket doldurma, puanlama veya ürünlere yorum yapma gibi çözümler sayesinde toplanan geribildirimlere müşteri memnuniyetini daha iyi hale getirmek için başvurulabiliyor. Bazı şirketler ise yine müşterinin memnuniyetini arttırmak için dijital alışveriş fişlerinde randevular, onarım teklifleri, ipuçları, tavsiye veya ürün bakım bilgileri gibi ek hizmetler sunmayı tercih ediyor.

1 Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim

Marka sadakat programları, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) veritabanları, müşteri tabanı oluşturma ürünleri, pazarlama platformları, iş zekası araçları ve müşteri verileri platformları (CDP) gibi mevcut perakende çözümleri ile Yocuda'nın teknolojisi kolaylıkla entegre edilebiliyor.

Son olarak, Yocuda'nın ekstra katma değeri daha çok şeffaflık sunma ve kağıt üretme ihtiyacını ortadan kaldırma gibi amaçlar güden Çevresel, Toplumsal ve Kurumsal Yönetişim (ESG) çerçevelerini de destekliyor. Üstelik perakende şirketlerin faaliyet gösterdikleri ülkedeki değişen mevzuatların gerekliliklerini karşılayabilmelerine de yardımcı oluyor. Örneğin, Fransa hükümeti 2023 Ocak'ından itibaren alışverişlerde otomatik fiş basımını yasaklamayı planladığını duyurdu.

Marks & Spencer ve Argos gibi lider İngiliz perakende şirketleri de geçtiğimiz dönemde Yocuda ile iş ortaklığına başladı. Yocuda 2011'de İngiltere'de kurulduğundan bu yana 117 milyonu aşkın benzersiz müşteri ve 42 milyonu aşkın mükerrer müşteri için 1,3 milyardan fazla elektronik fiş işledi.

Hibya Haber Ajansı

Okunma