Fx piyasalar

 Dün Fed'in varlık alımlarının azaltılmasına yakında başlayacağına yönelik net bir söylemde bulunması ve 2022'de faiz artımı bekleyen üye sayısının artması Dolar güçlenmesi ile sonuçlandı.

USD/TRY: Dün Fed'in varlık alımlarının azaltılmasına yakında başlayacağına yönelik net bir söylemde bulunması ve 2022'de faiz artımı bekleyen üye sayısının artması Dolar güçlenmesi ile sonuçlandı. Dolar endeksi (DXY) günü %0,3 oranında primle tamamladı. Diğer yandan, şahin Fed'e karşın borsa endekslerinde net bir baskı gözlenmedi. Bu sabah da ABD vadelileri artıda seyrediyor. Dolar ise hafif ekside. Bu fiyatlama, Fed belirsizliğinin azalması ve varlık alımı azaltımı ile önümüzdeki yıl beklenen düşük miktardaki faiz artışının piyasanın absorbe edebileceği ile açıklanabilir. Bununla birlikte Fed öncesinde diğer merkez bankalarının da önden aksiyon alması da piyasada oynaklığın düşük kalmasına yardımcı olmuş olabilir. Ancak, süreç Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) için en azından pozitif olmadığı söylenebilir. Bu gelişmeler çerçevesinde, Fed sonrasında GOÜ para birimlerinin performansı sınırlı negatif şeklinde olabilir. Kısa vadeli risk iştahı ve GOÜ para birimlerinin performansı açısından önemli bir gelişme de Evergrande'nin bugün Dolar cinsi tahvilin kupon ödemesini yapıp yapmayacağı olacaktır. Ödemenin gerçekleşmesi durumunda GOÜ para birimleri pozitif etkilenebilir. Yurtdışında bu gelişme takip edilecekken, yurtiçinde bugün saat 14'te TCMB faiz kararı kritik olacak. TCMB'nin çoğu ekonomistin beklediği gibi faizde değişiklik yapmaması durumunda Dolar / TL'de 8,52 hedefine doğru düşüş görülebilir. Diğer yandan, olası bir faiz indiriminde 8,83 seviyesi hedef olabilir.

EUR/USD:  Dün Fed'in şahin bir projeksiyon çizmesi paritenin 1,1685 seviyesine kadar düşmesine neden olsa bu sabah 1,17'nin üzerinde hareketler gözleniyor. Fed belirsizliğinin ortadan kalkması ve bugün Dolar cinsi tahvilin kupon ödemesini yapıp yapmayacağı merak edilen Evergrande ile ilgili olumlu haber akışı ile Çin Merkez Bankası'nın likidite desteği risk iştahını destekliyor. Bunun da paritenin toparlanmasına yardımcı olduğu söylenebilir. Ancak, gerek şahin Fed gerekse de yaklaşan Almanya seçimleri nedeniyle paritede anlamlı bir yükseliş beklemiyoruz. Öne çıkan dirençler 1,1750 ve 1,18 seviyelerinde. Aşağıda ise 1,1685 ve 1,1665 sıralı destekler olarak izlenebilir. Bugünkü ajandada küresel PMI verileri ile İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı öne çıkıyor.

XAU/USD: Fed Başkanı Jerome Powell, varlık alımı azaltımının "en erken bir sonraki toplantıda gelebileceğini" söyledi. 2022'de faiz artırımı bekleyen üye sayısının artması daha şahin bir Fed resmi çizdi. Bu da değerli maden üzerinde baskıyla sonuçlandı ve Ons Altın günü %0,3 oranında düşüşle 1.768,7 seviyesinden kapattı. Bu sabah da baskı sürüyor. Bugün Dolar cinsi tahvilin kupon ödemesini yapıp yapmayacağı merak edilen Evergrande ile ilgili olumlu haber akışı da değerli maden üzerinde baskı yaptığı söylenebilir. Şu aşamada, risk alma iştahını bozacak bir gelişme olmadıkça değerli madende düşüş eğilimi sürebilir ve 1.752 seviyesine doğru geri çekilme gözlenebilir. Sonraki destek ise 1.742 seviyesinde. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1.776  ve 1.792 sıralı dirençler olarak izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma