Fitch/Parker: Türkiye’de enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor

Fitch Ratings’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, Türkiye ekonomisinin son derece etkileyici bir şekilde direnç gösterdiğini belirtti. Fitch

Fitch Ratings’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, Türkiye ekonomisinin son derece etkileyici bir şekilde direnç gösterdiğini belirtti. Fitch Ratings’in Londra’da düzenlenen Küresel Konferansında konuşan Ed Parker, “Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir direnç ve esneklik gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin cari açık ve enflasyon verilerini de değerlendiren Parker, “60 milyar dolarlık cari açık ortadan kaldırıldı ve şu anda cari fazla veriliyor. Ayrıca bunu finanse etmeleri için gereken sermaye akışını çekmekte hiç zorluk yaşamadılar. Geçen sene bu zamanlarda bu konuda şüpheler vardı. Enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor.” ifadelerini kullandı.

“ABD’de işsizlik maaşı başvuruları hafifçe arttı”

ABD’de beklentinin altında açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları tarihi düşük seviyelerde kalarak iş gücü piyasasının güçlü seyrine ilişkin sinyallere bir yenisini ekledi. Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günkü verilerine göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 14 Eylül’de sona eren haftada 2 bin artarak 208 bin oldu. Önceki haftanın 204 binlik verisi 206 bine revize edildi. Beklenti 213 bindi.

“ABD’de 2. el konut satışları 1 yılı aşkın sürenin en yükseğine çıktı”

ABD’de ikinci el konut satışları Ağustos ayında, borçlanma maliyetlerindeki düşüş ve devam eden gelir artışlarının etkisi ile bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı ve bu durum, konut piyasasındaki düşüşün kırıldığı yolunda diğer bir işaret olarak algılanıyor. İkinci el konut satışları Ağustos ayında önceki aya göre yüzde 1.3 ile Mart 2018’den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirerek 5.490,000 adede çıktı. Bu, Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin tümünden daha iyi bir sonuçtu ve ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre satışların 5.380,000 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Medyan satış fiyatları ise bir önceki yıla göre yüzde 4.7 ile son bir yılının ikinci en büyük hızında artarak 278,000 dolara ulaştı.

“Japonya’da enflasyon iki yılın en düşüğünde gerçekleşti”

Japonya’da enflasyon 2017 yılından bu yana en düşük seviyede gerçekleşerek iki yılın en düşüğüne geriledi. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, taze gıda fiyatları hariç tüketici fiyatları ekonomistlerin medyan beklentilerine paralel olarak, Ağustos’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.5 yükseldi.

Merkez Bankaları Fırtınası Dindi…

Küresel risk algısında Aramco saldırısının petrol fiyatlarına yansımaların etkileri ile Fed – BoE – BoJ başta olmak üzere önemli Merkez Bankaları’nın faiz kararlarını takip ettik. Fed’in 25 baz puan faiz indirimi ve Başkan Powell’ın şahin duruşu öne çıkmıştır.

Gündem olarak tekrar haftaya başlayacak olan ABD – Çin ticaret görüşmeleri ve Trump’ın sosyal medya paylaşımlarını takip edeceğiz. Ticaret/kur savaşları bağlamında güçlü Dolar – zayıf Euro teması devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,77 seviyesi ile 50 günlük basit hareketli ortalamasına çok yakın hareketini sürdürmektedir.

Trump’ın Fed üzerinde etkisi inkâr edilmezken, faiz konusunda Fed bağımsızlığı nedeni ile çokta istediğini yapması zor gözükmektedir. Fakat Trump’ı bu konuda küçümsememek ve ticaret savaşının diğer ayağı olan kur savaşlarında Dolar değerini etkileyebilecek açıklamalarının devreye girmesi beklenebilir.

BİLGİLENDİRME:

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Okunma