Fed/Powell Kongre sunumu: Tahvil faizleri ve QE ilişkisi

Yatırımcılar son haftalarda artan tahvil getirileri konusunda endişelerini artırdı.

Bugün, özellikle 10 yıllık oranların artmasıyla birlikte tüm kulaklar Fed Başkanı Powell’a verilecek. Yatırımcılar QE'nin azaltılmasıyla ilgili herhangi bir ipucu bekliyorlar.

 

Ana tema ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş… Peki tahvil piyasasındaki gelişmelerin altında son dönemde neler yatıyor diye bakacak olursak; ABD’de uzun vadeye ilişkin enflasyon beklentilerindeki artış. Bunun altında da çok yoğun bir şekilde ekonomik canlanma beklentileri yatıyor. Güncel olarak, ABD’de enflasyonu yaratan durum emtia ve enerji fiyatlarından gelen artış etkisiyle beraber bir maliyet baskısı artışıdır. Diğer taraftan, talep bileşeninin ekonomiye verdiği desteğin oldukça düşük olması bundan önceki süreçte dezenflasyon baskısını artırmıştı. Talebin zayıf kalmasının nedenleri, Covid enfeksiyonlarının ekonomik faaliyet üzerindeki olumsuz etkisi, kapanmalar ve bozulan istihdam piyasası nedeniyle bireylerin harcanabilir gelirlerinin azalmasıydı. Şimdi özellikle Ocak ayıyla beraber ABD perakende sektöründe bir hareketlenme olduğunu, bunda da ara paket ve şu anda müzakere aşaması devam etmekte olan Biden mali paketinin (26 Şubat’ta oylanacak) bireysel gelirlere yapacağı katkı önemli bir noktada duruyor. Talebin devreye girmesiyle beraber, üretici tarafında yoğunlaşmış olan maliyetin fiyatlara geçiş etkisi daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Bu enflasyonu hareketlendirecek, hatta belli bir süre %2 üzerine yerleştirecektir. Fed’in ortalama enflasyon stratejisiyle uyumlu bir durum.

 

Bu ortamda gözler bugün konuşacak olan Powell’da olacak piyasalar QE’nin daha erken bir dönemde azaltılması ihtimaline yönelik fikir edinmeye çalışacak. Şu aşamada genişleyici para politikaları ile beraber Merkez bankasının artırmakta olduğu bir tahvil stoku var ve faizler arttıkça tahvillerin değerleri düşüyor. Getiri eğrisinin uzun vadeli tarafı, enflasyon beklentileriyle dikleşmeye başladı. Bu durumda olabilecek opsiyonlar Fed ya getiri eğrisinin uzun vadeli tarafına yoğunlaşarak daha çok alım yapacak (bir nevi getiri eğrisi kontrolü) ya da QE daha erken bir aşamada azaltılmaya başlanacak. Son dönemde veriler biraz iyi geliyor; PMI tarafında imalat ve hizmet Avrupa’ya göre pozitif bir ayrışım içinde. Ekonomik canlılığa işaret eden verilerde kısa süreli bir etki veya abartılı bir durum olma ihtimaline karşılık Fed süreklilik görmek isteyecektir.

 

Fed fonlama oranı öngörüleri… Kaynak: Bloomberg, Federal Reserve…

 

İki hafta önceki konuşmalarında Powell, ekonomi için halen başlangıç noktasının gerisinde olduklarını ve istihdam piyasasının toparlanması için çok yol olduğuna işaret ediyordu. Para ve opsiyon piyasaları ise, Fed’in 2022’ye doğru bir 25 baz puanlık faiz artırımını daha yüksek oranda fiyatlıyor. Tabii faiz artırımı öncesinde ise bilanço daraltma süreci olacak. Powell, bugün biraz ılımlı davranır ve QE’nin öngörülebilir dönemde en azından mevcut büyüklükte devam edeceği ihtimalini artırırsa biraz faiz hareketini dengeleyebilir. Powell’ın 2013 Bernanke miladına benzer bir etki yaratma safhasında olmadığı, en azından güncel yönlendirmesi çerçevesinde görünmektedir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma