Eylül Ayının Önemli Haftasına Başlıyoruz.

Eylül Ayının Önemli Haftasına Başlıyoruz. Yeni haftanın gündeminde Merkez Bankaları ve Faiz Kararları öne çıkmakta.12 Eylül’de TCMB Para Politikası Kurulu Faiz Kararı ve aynı saatlerde

Eylül Ayının Önemli Haftasına Başlıyoruz.

Yeni haftanın gündeminde Merkez Bankaları ve Faiz Kararları öne çıkmakta.12 Eylül’de TCMB Para Politikası Kurulu Faiz Kararı ve aynı saatlerde Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı ve berberinde kapsamlı bir Teşvik Programı açıklanmasını bekliyoruz. Ağustos Ayı Enflasyon verisinin yıllık bazda %15,01 seviyesine gerilemesi ardından Merkez Bankasının Eylül Toplantısında da 200 ile 250 baz puanlık bir indirim yapma olasılığı öne çıkarken 2 Yıllık gösterge Tahvilin faizinin de %15,81 seviyesine çekilmesiyle birlikte bu ihtimalin kuvvetlendiğini görmekteyiz. Ağustos Toplantısında TCMB Politika faizinin %24 den 425 baz puan indirerek %19,75 seviyesine çekerken bu toplantıda faizi 200 baz puan indirmesi durumunda %17,75 ve 250 baz puan indirmesi durumunda ise %17,25 seviyesine çekmiş olacak.18 Eylül’deki Fed Faiz kararı öncesi TCMB faiz indirim adımı atacak ancak bu adım enflasyondaki gerilemeyle koordineli olacağı görüşümüzle bu toplantıda 275 baz puanlık bir indirim beklediğimiz notlarımıza ekleyelim. Ağustos ayındaki 425 baz puanlık indirim sonrası Dolar/TL de 5,70 üzerine atak görülmüş ve hemen ardından TL ay boyunca dolar karşısında değerlenmeye devam etmişti.

Aynı gün gerçekleşecek AMB Faiz kararında ise son gelen PMI verilerini de dikkate alarak ve enflasyonda %2 hedefine ulaşana dek AMB’dan hem faiz indirim adımı hem de önceki Parasal Genişleme adımlarından daha radikal ve kapsamlı bir Teşvik Programı beklediğimizi de notlarımıza ekleyelim.

FED Başkanı Powell Bu Kez Net Konuştu..

 • Ticaret Belirsizliği İşletme Kararlarında (Olumsuz Yönde) Etkili Olacaktır.
 • ABD Ekonomisinin Bu Yıl %2-2,5 Arasında Büyümesini Öngörüyorum
 • Ekonomik Görünüme Dair Önemli Riskler Mevcut
 • ABD Ekonomisinin Görünümü Olumlu
 • Fed Kararlarını Siyasete Göre Vermiyor

Piyasalar ise Cuma günü gelen 3 ayın en düşük Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası Eylül toplantısında 25 baz puan ve yılın geri kalanında ise 25 baz puan daha Fed’den faiz indirim kararını fiyatlamaya devam ediyor.

Bu Ülke Sizinle Gurur Duyuyor!

Avrupa Şampiyonası’nda 16 senenin ardından finale çıkan A Milli Kadın Voleybol Takımımız son dünya şampiyonu Sırbistan'a karşı oynadığı final maçını, altın set sonucunda 3-2 kaybederek gümüş madalyanın sahibi oldu.

Son ana kadar terinin son damlasına kadar mücadele veren, bileği kuvvetli, gönlü kocaman Türk kadınını en iyi şekilde temsil eden Filenin Sultanlarını tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

A Milli Erkek Basketbol Takımı , olimpiyat elemeleri hakkı elde etmek için klasman maçında bugün Yeni Zelanda'nın karşısına çıkacak. Müsabaka, Dongguan Spor Salonu'nda 14:30’da başlayacak.

Manşette Neler Var

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan 11:00’de Marmara Üniversitesi’nde Alternatif Finansta Yeni Ufuklar: Likidite, Yeşil Finans ve Politik Ekonomi Programı ’na ve 13:00’da Atatürk Fen Lisesinde 2019-2020 Yılı Açılış Töreni’ne katılacak.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizlerin daha fazla düşeceğini söyledi. "Perşembe günü Para Piyasası Kurulu toplanıyor. İnanıyorum ki faiz daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz."
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD, Türkiye için değil, terör örgütü için güvenli bölge oluşturma peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz
 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul ve Ankara için kayyım atanmasının söz konusu olmadığını söyledi.
 • Bankalar, 3 milyar 460 milyon liralık kârla son 4 yılın en düşük temmuz ayı kârını elde etti.
 • TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Suriye'de Fırat'ın doğusunda güvenli bölge birinci safha uygulamaları kapsamında başlattıkları ilk ortak kara devriyesi tamamlandı
 • Otomotiv endüstrisi, geçen yılın aynı dönemine göre % 8'le 10 ayın en yüksek artış oranına ulaştı
 • JPMorgan , Trump'ın attığı tweetlerin piyasadaki oynaklığa etkisini ölçmek için bir endeks oluşturdu. JP Morgan analistleri, Trump'ın attığı tweetlerin Hazine kağıtları üzerinde ciddi etkisi olması nedeniyle oluşturulan endekse "Volfefe Endeksi" adını verdi.
 • ABD Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Finansal İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, ABD'nin İran'dan petrol alan veya İran Devrim Muhafızları ile iş yapan herkese yaptırım uygulamaya devam edeceğini ve hiç kimseye muafiyet tanımıyacağını söyledi.

A1 Capital Günlük Bülten

334
Okunma