Evimde kalıyorum, ''Filozof Çocuk'' ile hayatı keşfediyorum

Çocukların dünyasını ve gerçeklik algısını altüst eden Covid-19 virüsü, yarattığı kaos ve endişe ortamının yanı sıra, yanıtlaması güç pek çok soruyu da beraberinde getiriyor.

Neden sokağa çıkamıyorum?
Okula gitmeden de derslerimi öğrenebilir miyim?
Başkalarının benim adıma aldığı kararlar ne kadar doğru?


Çocukların dünyasını ve gerçeklik algısını altüst eden Covid-19 virüsü, yarattığı kaos ve endişe ortamının yanı sıra, yanıtlaması güç pek çok soruyu da beraberinde getiriyor.

Alıştıkları düzenden ve günlük alışkanlıklarından bir anda vazgeçmek zorunda kalan küçüklerin imdadına, dünyaca ünlü Fransız filozof ve yazar Oscar Brenifier'nin yirmi kitaplık ''Filozof Çocuk'' serisi yetişiyor.

Çocukları ''Düşünme Sanatı'' ile tanıştırma vakti

İçinde bulunduğumuz karantina günlerinde evde bolca vakit geçirme fırsatı bulan küçüklerin zihinlerini kurcalayan ''Hayat neden böyle?'', ''Her şeyi bilmem gerekir mi?'', ''Mutlu olmak için neye ihtiyacım var?'', ''İnsanlar neden ölür?'', ''Özgürlük ne işe yarar?'', ''Hepimiz eşit miyiz?'' gibi büyük ve anlamlı sorular, ''Filozof Çocuk'' serisi ile ev ortamında tartışmaya açılıyor.

Ebeveynlerin, çocukları ile her zamankinden çok daha fazla iletişim ve etkileşim içerisinde bulundukları bu dönemde, ev koşullarında nitelikli ve kaliteli etkinlikler gerçekleştirmek isteyen duyarlı anne babalar için zengin bir içerik sunan ''Filozof Çocuk'' kitapları, her yaştan okurlar için sorgulamalarla dolu keyifli bir düşünme deneyimi vadediyor.


Dünya çocuklarına felsefeyi sevdiren seri

Düşünme eylemini çocuklar için eğlenceli bir serüvene dönüştüren Oscar Brenifier, ''Filozof Çocuk'' serisindeki her kitabın ismini bütünleyen yirmi büyük soru yardımıyla, okurlarını, düşünceleri ile oynamaya ve görünenin ardında yatan gerçeği keşfetmeye çağırıyor.

Bu sıradışı başvuru serisini çocuklar için hazırlanan diğer felsefe temalı kitaplardan ayrıştıran en önemli fark ise okurlarına karşı sergilediği ''sorgulama odaklı'' tutum oluyor: Hayatı, büyük bir oyun alanına benzeten filozof, çocuklara yaşama dair ufuk açıcı sorular yöneltirken yanıt vermekten kaçınarak, sürekli soru sorma yoluyla genç beyinleri ''doğru düşünmeye'' yönlendiriyor.

Türkiye'de, düşünme eğitimi veren bazı okullarda kaynak kitap olarak önerilen ''Filozof Çocuk'' serisi, kendileriyle, hayatla ve dünyayla ilgili önemli sorular üzerine kafa yoran tüm çocuklar için benzersiz bir düşünme pratiği sunarken, kalıplaşmış yanıtlar yerine eleştirel olanları tercih eden yetişkinler için de değerli bir kılavuzluk görevi üstleniyor.

#EvdeKitapOkumakKoronadanKorur

 


Hibya Haber Ajansı

2.9b
Okunma