Euro Bölgesi PMI Dataları Kritik Olabilir!

Küresel tarafta; Ticaret Savaşları, Brexit gibi risk unsurlarına dair yaşanan gelişmeler piyasalarda etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ticaret Savaşı meselesinde; ABD ile Çin arasında devam eden ticaret

Küresel tarafta; Ticaret Savaşları, Brexit gibi risk unsurlarına dair yaşanan gelişmeler piyasalarda etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ticaret Savaşı meselesinde; ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde bir anlaşma imzalanabileceği beklentisi piyasalarda itici güç olarak karşımıza çıkmakta. ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross'unaçıklamaları iyimserliğin devam ettiğini göstermekte. Ross; birinci aşamada anlaşma ABD ile Çin arasındaki gerilimi azaltacak, ikinci aşamada ise Çin yapısal sorunlarının ele alınacağı ifade etti. Ayrıca Ross, küresel ekonomide yaşanan yavaşlamandan dolayı yalnızca ABD-Çin ihtilafı suçlanamaz söylemleriyle birlikte şu anda anlaşma konusunda çok büyük ilerleme sağladıklarına vurgu yaptı. Öte yandan yıl içinde 3. Faiz indirimini gerçekleştiren FED sonrasında üyelerden gelen açıklamalar piyasa monitörlerinin yakın takibinde olmayı sürdürüyor. San Francisco FED Başkanı Daly, enflasyon ve ekonomik görünüm üzerinde; son üç faiz indirimi destekleyici oldu, bu yüzden ABD ekonomisini yavaşlamada içerisinde olduğunu düşünmüyoruz ifadelerine ek olarak FED'inenflasyon hedefini yükseltmemesine vurgu yaptı. Gerek Ticaret Anlaşmasının seyri gerek ABD ekonomi göstergelerinde oluşan tablo FED'in Aralık toplantısı öncesinde fiyatlamaların seyri açısından kritik önem taşımakta.

Yurt içi tarafa baktığımızda ise geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamları sonrasında TCMB'nin Ekim ayı Fiyat gelişmeleri raporu yayınlandı. Yayınlanan Raporda; gıda enflasyonundaki yavaşlamada işlenmiş gıda fiyatları etkili olurken, temel mal grubundaki düşüşte diğer temel mallar grubu kaynaklı baz etkisi öne çıktığının altı çizildi. Hizmet sektörünün yıllık enflasyonu ulaştırma dışındaki grupların desteğiyle gerilemeye destek verdiği belirtildi. Öte yandan enerji fiyatları geçen ayın ardından bu dönemde de yüksek bir oranda artış gösterdiğine vurgu yapıldı. Bunun dışında yurt içi tarafta açıklanan son rakamlar sonrasında Dünya Bankası; önümüzdeki dönemde, Türkiye'nin yeni başlamış olan toparlanma sürecinin hızı ve sürdürülebilirliği kısmen belirsizliklerin azaltılmasına ve yatırımcı güveninin yeniden tesisine bağlı olacağına yönelik açıklamaları kritikti. Keza Dünya Bankası; Türkiye'de 2020 ve 2021 yıllarında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH)'nın sirasıyla yüzde 3 ve yüzde 4 artacağını tahmin ediyor. Enflasyon tarafında ise 2020 yılı için ortalama Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının yüzde 11, 2021 yılı için ortalama TÜFE rakamlarının ise yüzde 9 seviyesinde olabileceğini öngörüyor.

Geçtiğimiz gün ekonomik takvimde ise; İngiltere'de açıklanan Bileşik PMI rakamları 50.0, Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 50.0 seviyesinde açıklanırken ABD'de ise; Hizmet PMI rakamları 50.6, Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi 50.9, ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 54.7 seviyelerinde gerçekleşirken bununla birlikte açıklanan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) 7.028 Milyon beklentilere karşın 7.024 Milyon seviyesinde beklentilere yakın seviyede açıklandı. Yeni günde ise; Euro Bölgesi'nde açıklanan PMI dataları, Perakende Satışlar ve ABD'de açıklanacak Ham Petrol Stokları rakamlarının yanı sıra küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, Brexit gibi konulara dair gelişmeler piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabilir.

EURUSD

Parite tarafına baktığımızda ise dönemlerde Euro Bölgesi'nde açıklanan verilerde özellikle PMI rakamları her ne kadar 50 bareminin altında kalsa da genel anlamda toparlanma sinyali gösterdi. Geçtiğimiz gün Avrupa İstikrar Mekanizması Başkanı Regling, Euro Bölgesi'nde ekonomik yavaşlama beklenene kıyasla daha keskin fakat yeni bir resesyon olarak anlamlandırılmaması gerektiğini yönündeki açıklamalarının yanı sıra büyümedeki yavaşlamanın dış faktörler tarafından tetiklendiğine vurgu yapması dikkatleri çekti. Euro Bölgesi'nde son dönemde açıklanan datalarda kısmen toparlanma eğilimi görülmesine rağmen henüz sürdürebilirlik sağlanamadığı ve bölgede artan resesyon ihtimalleri Euro varlıklarını baskılayan unsur olarak karşımıza çıkmakta. Öte yandan ABD cephesine baktığımızda ise; ABD-Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine yönelik haber akışları sakinliğini sorumaya devam ederken bundan sonraki süreçte olası bir anlaşma veya anlaşmazlık durumu fiyatlamalar açısından volatil işlemlere neden olabilir. Geçtiğimiz gün veri akışında takip ettiğimiz ABD PMI rakamları piyasa beklentilere karşın beklentilerin altında açıklandı. Bununla beraber ABD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) rakamları ise piyasa beklentilerine yakın seviyede açıklandı. Yeni günde Euro Bölgesi'nde açıklanacak PMI rakamları ve Perakende Satışlar rakamlarının yanı sıra FED yetkililerinden gelebilecek açıklamalarla birlikte küresel risk unsurlarına dair gelişmeler parite fiyatlamaları açısından yakın takibimizde olacaktır.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1.1115, 1.1165, 1.1190, 1.1210, 1.1235

Destekler: 1.1040, 1.1000, 1.0970, 1.0950, 1.0920

USDTRY

TL varlıkları geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamları ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, görünümde yapmış olduğu değişikliklerle birliktedeğer artışları beraberin gelmişti. Son açıklanan ekonomi göstergeleri sonrasında TCMB'nin Aralık toplantısında faiz indirim ihtimali ön plana çıkan tartışma konusu olurken bu süre zarfında açıklanacak veriler ve jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına dair gelişmeler TCMB'nin yol haritasını belirlemekte büyük rol oynayacaktır. Ve bu anlamda bu süreçte açıklanacak datalar ve gelişmeler kur fiyatlamaların seyri açısından yakın takibimizde olacaktır. Öte yandan geçtiğimiz gün parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın; faiz oranlarının da enflasyon gibi tek haneye ineceğini söylemesiyle birlikte kur tarafında tepki alımları görüldü. Bunların yanı sıra Halkbank davasıyla ilgili süreçte henüz bir karar verilmezken bu süreçte yaşanacak gelişmeler fiyatlamaların seyri açısından yakın takibimizde olmaya devam ediyor.Diğer taraftan ABD cephesine baktığımızda FED'in yıl içinde yapmış olduğu 3. Faiz indirimi sonrasında üyelerden gelen açıklamalar takip edildi. Son 3 faiz indiriminin ekonomiyi desteklediğine vurgu yapmaları dikkatleri çekerken, bundan sonraki süreçte gelen ekonomi verileri ve özellikle küresel risk unsurlarının seyri kararı etkileyebileceği için bu dönemde kritik önem taşıyor. Keza ticaret anlaşması merkezli son gelişmeler pozitifliği korurken ekonomi göstergelerin oluşturacağı tablo bu anlamda önemli. Yeni günde ise veri akışı olarak sakin bir gün bizleri beklerken jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına dair gelişmeler kur tarafında hareketliliği artırabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 5.7740, 5.8225, 5.8500, 5.8820, 5.9200

Destekler: 5.7225, 5.6800, 5.6725, 5.6500, 5.6350

GBPUSD

İngiltere'de gündem maddesi 12 Aralık'ta gerçekleştirilecek erken seçim kararı yer almakta. Belirsizliklerin devam etmesi ve geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanlık Sözcüsü'nün, hükümetin, 31 Ocak'ta anlaşmasız bir ayrılık senaryosu dahil olmak üzere tüm resmi olasılıklara hazırlanması gerektiğine dair açıklamaları parite tarafındaki değer kazanımlarını sınırlayan unsur olarak karşımıza çıkmakta. Diğer taraftan Ticaret Savaşları cephesinde gelen olumlu açıklamalarda parite fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Bunun dışında geçtiğimiz gün veri akışında takip ettiğimiz İngiltere Bileşik PMI rakamları ile Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi 50 bareminde piyasa beklentilerine paralel artış gösterirken ABD tarafında açıklanan ISM İmalat Dışı PMI rakamları piyasa beklentilerin altın gerçekleşirken parite tarafında oynaklıklara neden oldu.Yeni günde ise veri akışı olarak sakinlik hakimken küresel risk unsurlarından; Ticaret Savaşları, Brexit gibi konuların yanı sıra majör merkez banka yetkililerinden gelebilecek açıklamalar parite fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1.2925, 1.2960, 1.2990, 1.3030, 1.3080

Destekler: 1.2840, 1.2800, 1.2775, 1.2750, 1.2700

BRENT PETROL

Dün emtia açısından OPEC'in açıklamış olduğu orta ve uzun vadeli projeksiyonlarla bir miktar oynaklık oluşurken, özellikle; petrol talebi büyümesinin aşağı yönlü revize edilmesi ile oluşan satış baskısı, Genel Sekreter Barkindo'nun: Üretimde daha derin kesinti ihtiyacını küçümsemediklerine dair açıklamalar ile yerini alıcılı işlemlere bıraktı. Ayrıca, ABD ve Çin Ticaret Anlaşması'nın imzalanması için Çin'in şart koştuğu Eylül ayı tarifelerinin kaldırılmasına ABD tarafının sıcak baktığına dair haber akışları ile de 24Eylül'den bu yana en yüksek seviyeler test edildi. Yeni güne API stok verileri ile başladık. Ayrıca, EIA tarafından stok ve üretim datalarının da açıklanacağı günde yine; bölgelerden gelecek olan ekonomik verilerin sonuçları, Ticaret Savaşları gibi küresel risklerin durumu ve önemli üreticilerden gelebilecek açıklamalar ile de oynaklıklar görebiliriz.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 62.80, 63.25, 63.50, 63.75, 64.00

Destekler: 62.25, 61.75, 61.25, 60.90, 60.60

ONS ALTIN

ABD ve Çin heyetlerinin devam eden 1.faz Ticaret Anlaşması çerçevesinde Çin Yönetimi'nin talep ettiği 1 Eylül'deki tarifelerin kaldırılması konusuna ABD tarafının da sıcak baktığına dair haber akışları küresel risk alma iştahını canlı tutarak güvenli limanlardan çıkışı da devam ettirdi. Akşamüzeri ABD'de açıklanan Hizmet/İmalat Dışı PMI dataları ile de oynaklıklar görülen Değerli Metal 1500 Doların altını test etti. Yeni günde de en önemli gündem maddemiz; Ticaret Savaşları ve Brexit gibi küresel risklerin durumu olacak. Avrupa tarafında Hizmet ve Bileşik PMI dataları ile Euro Bölgesi'nin Perakende Satışlar verileri, ABD tarafında da Tarım Dışı Üretkenlik ve Birim Emek Maliyetleri gibi önemli veriler ve yine FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla da volatilişlemler görebiliriz.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1490, 1495, 1502, 1507, 1515

Destekler: 1482, 1479, 1475, 1470, 1467

Işık FX

330
Okunma