Enflasyonda kısa ve orta vadeli dip görüldü

TÜFE, Ekim ayında yüzde 2,00 ile konsensüs beklentilerle uyumlu gerçekleşti (Konsensüs: +% 2,00 Gedik Yatırım: + % 2,21). Böylelikle, yıllık TÜFE %9.3’ten %8.6’ya geriledi. Yıllık

TÜFE, Ekim ayında yüzde 2,00 ile konsensüs beklentilerle uyumlu gerçekleşti (Konsensüs: +% 2,00 Gedik Yatırım: + % 2,21). Böylelikle, yıllık TÜFE %9.3’ten %8.6’ya geriledi. Yıllık çekirdek enflasyon göstergelerindeki aşağı yönlü görünüm de korundu. Aylık bazda TÜFE’ye en yüksek katkılar giyim ayakkabı (mevsimsellik), konut (elektrik zammı) ve gıda grubundan (taze meyve-sebze mevsimsellik) geldi.

Yurtiçi ÜFE aylık bazda %0,17 oranında artışla; yıllık bazda %2,45’ten, %1,70’e geriledi. Üretici fiyatları tarafında aylık bazda gözlenen sınırlı artışta, imalat grubu maliyetlerindeki görece yatay görünüme karşın, elektrik ve enerji grubunun etkili olduğu görülmekte. Özetle, olumlu baz etkileri kaynaklı olarak, geçen ay itibariyle yaklaşık

2.5 yıl sonra ilk defa tek haneli seviyelere gerileyen TÜFE ve ÜFE ekim ayında da tek haneli seviyelerde kalmayı sürdürdü.

Ekim itibariyle sene başından bu yana enflasyon verileri üzerindeki olumlu baz etkileri sonlanmış oldu. Kasım-aralık döneminde baz etkilerinin terse dönecek olması nedeniyle yıllık enflasyon rakamlarında kısa-orta vadeli dip seviyelerin ekimde görülmüş olduğunu ve önümüzdeki aylarda enflasyonun yeniden düşük çift haneli seviyelere yükseleceğini düşünüyoruz.

TÜFE’nin 2019 yılı sonunda %12 seviyesindeki 2020-2022 OVP ve TCMB tahminlerine yakın gerçekleşme olasılığının oldukça yükseldiği söylenebilir. Bizim yılsonu tahminimiz olan %12,3 üzerindeki aşağı yönlü riskler artmış olsa da şimdilik bir revizyona gitmiyoruz. Enflasyonun Kasım 2019’dan 2020’nin ilk yarısının sonuna kadar ağırlıklı olarak %11-13 aralığında dengeleneceği ve 2020’nin ikinci yarısı itibariyle tek haneli seviyelere doğru yakınsayacağı yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Bu beklentiler doğrultusunda TCMB’nin 12 Aralık’taki yılın son PPK toplantısında aşağı yönlü hareket alanının sınırlı olduğu görüşümüzü de sürdürüyoruz.

Hatırlanacak olursa, 31 Ekim’de yayınlanan yılın son enflasyon raporu tanıtım toplantısında Başkan Uysal para politikasında gelinen noktanın hedeflenen patikayla uyumlu olduğu yönündeki mesaj ile makul reel getiri iletişimini yinelerken, bundan sonraki faiz indirimlerinin büyüklüğü ve zamanlamasının veri akışına bağlı olduğu vurgulamıştı. Kasım ayı enflasyon rakamları 3 Aralık’ta açıklanacak olup, TCMB tarafından 5 Aralık’ta 2020 yılı Para ve Kur Politikası Metni yayınlanacak.

Gedik Yatırım

Okunma