Emtia & FX vadeli kontratları (Futures)

Günlük petrol talebinin 15-20 milyon varil dolayında düşüş gösterdiğine dair açıklamalar sonrası petrol değer kaybederken, bu seviyeden gelen alımlar fiyatları tekrar $25 seviyesine yaklaştırdı.

EUR/USD 1,0790 seviyesinde açılış yaptı, gün genelinde pozitif tarafta işlem gören parite Alman hükümetinin ekonomik büyüme için güçlü bir paket sunacağı haberi ile destek bularak 1,0880’e kadar yükseldi. Günü zirve seviyelerde noktalayan Euro peş peşe üçüncü seansı da kazanımla noktaladı.
Fiziksel altın talebine dair sıkıntılar sonrası dün oldukça güçlü bir seans geçiren spot altın bugün hareketliliğin nispeten zayıf olduğu bir seyir izledi. Avrupa açılışına kadar yaşanan satışların ardından $1600 seviyesine çekilen altın tepki alımları ile yükseliş gösterirken seansın kalanında $1610-1620 bandında işlem gördü ve günü $1615 seviyesinde noktaladı.
Hafta açılışından sonra alıcılı işlem gören petrol gün ortasına kadar yatay işlem gördükten sonra $2’lik düşüşle $23 seviyesine çekildi. Günlük petrol talebinin 15-20 milyon varil dolayında düşüş gösterdiğine dair açıklamalar sonrası petrol değer kaybederken, bu seviyeden gelen alımlar fiyatları tekrar $25 seviyesine yaklaştırdı. ABD’de beklenti altında artış gösteren stok verisi alıma etki ederken, Mayıs vade WTI kontratı günü 3%’lik artışla $24,75 seviyesinde noktaladı.

Kaynak:İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

1.1b
Okunma