Elektra Elektronik ile şebeke kirliliğine son

Yaklaşık 40 yıl önce İstanbul Esenyurt’ta transformatör (trafo) üretmek amacıyla kurulan Elektra Elektronik; günümüzde transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve

Yaklaşık 40 yıl önce İstanbul Esenyurt’ta transformatör (trafo) üretmek amacıyla kurulan Elektra Elektronik; günümüzde transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniği çözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde inşaat, raylı sistemler, elektrik, elektronik, otomasyon, robotik, demir çelik, makine, vinç sanayi, asansör, aydınlatma, sağlık, savunma sanayii ve denizcilik gibi pek çok farklı sektöre hizmet veriyor. Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip tek firma olan Elektra Elektronik, kompanzasyon sistemlerinin sağlıklı çalışmasına olanak sağlayan harmonik filtre reaktörleri sayesinde kondansatörlerin devreye alınması anında aşırı akım çekilmesi, harmonik rezonans durumu nedeniyle akımların aşırı artması ve kondansatörlerin aşırı yüklenmesi, kondansatörlerin kısa sürede bozulması, kablolarda ısınmalar ve koruma elemanlarının zamansız olarak açılması gibi birçok sorunu ortadan kaldırıyor. Elektronik kart, cihaz ve bilgisayarlarda yaşanan nedeni anlaşılamayan sorun ve arızaların yanı sıra iletişim sistemlerinde yaşanan aksaklıkları da engelleyen Elektra harmonik filtre reaktörleri, elektriksel kirlilik anlamına gelen harmonikler nedeni ile şebeke geriliminin aşırı bozulması ve bu nedenle hassas cihazlarda yaşanan sorunları da ortadan kaldırıyor.

Yüksek geçirgenlikli demir nüve, aralıklı tasarım, müşteri talebine göre bakır veya alüminyum sarım, yüksek linearite, sessiz çalışma ve neme karşı koruma için vakumda vernikleme gibi özellikleriyle öne çıkan Elektra harmonik filtre reaktörleri; EN 61558-1 ve EN 61558-2-20 standartlarına uygun, TSE onaylı ve CE işaretli olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi altında üretiliyor. İstenilen akım veya güç için tasarım ve üretimin yanı sıra şebeke kirliliğine göre güçlendirilmiş tasarım ve üretime de olanak sağlayan Elektra harmonik filtre reaktörleri, akıma göre klemens, pabuç veya bara bağlantısının yanı sıra orta bacakta aşırı ısınmaya karşı termik ile koruma da sağlıyor.

Doğru harmonik filtre reaktörü seçimi önemli

Kompanzasyon sistemlerinde büyük önem taşıyan harmonik filtre reaktörleri ve güç kondansatörleri, sistemin sağlıklı çalışmasına ve sistemdeki kirliliğin önemli oranda temizlenmesine olanak sağlıyor. Kondansatör ve reaktör seçimi sırasında rezonans frekansının sistemdeki harmoniklere uygun olarak seçilmiş olması, kondansatör geriliminin şebeke geriliminden uygun bir oranda yüksek bir değerde seçilmesi, elde edilen net gücün doğru hesaplanması ve pano tasarımında reaktörlerin oluşturacağı ek ısının hesaba katılması gibi birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Elektra Elektronik Hakkında

Türkiye elektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik, yaklaşık 40 yıl önce İstanbul Esenyurt’ta transformatör (trafo) üretmek amacıyla kuruldu. Transformatör üretimi ve enerji kalitesi alanındaki çalışmaları ile yıllar içinde hızlı büyüme gösteren Elektra Elektronik, 2010 yılından itibaren Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlarla öne çıkmaya başladı. Trafo sektöründeki öncü ürünlerine ek olarak 2015 yılından itibaren ileri teknoloji elektronik ürünlerin üretimine ağırlık veren şirket, günümüzde transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniği çözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde sanayinin birçok alanında hizmet veriyor. Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim olan aktif harmonik filtreleri üreten Elektra Elektronik, enerji kalitesi alanında dünyaya ileri teknoloji çözümler sunuyor. 6 farklı kıtada 60’a yakın ülkeye yerli ve milli trafo ve elektronik ürün ihracatı gerçekleştiren Elektra Elektronik’in Türkiye’nin yanı sıra Almanya’da Elektra GmBH şirketi, Çin ve Amerika’da ise satış ofisleri bulunuyor. Elektra Elektronik ürünleri ve çözümleri ile Türkiye’de havalimanı, raylı sistemler, şehir hastaneleri gibi önemli projelerin yanı sıra yurt dışında Çin demiryolları, Guangzhou atık su projesi, Sırbistan Elektrik İdaresi ve Rusya demir çelik fabrikaları gibi çok sayıda projeye katma değer sunuyor. 2016-2018 yılları arasında hızlı tren projeleri kapsamında istasyonlardaki elektrik panolarının uygulamasını gerçekleştirmesi sonucunda önemli bir sıçrama yaşayan şirket, son 3 yılda büyüme ortalamasını yüzde 20’ye çıkardı ve 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 25 büyüme gerçekleştirdi. Yurt dışı pazar payının ve iş hacminin her geçen gün hızla artmasıyla 2019 yılını “Atılım Yılı” ilan eden Elektra Elektronik, İstanbul Esenyurt’ta kurulu fabrikasında üretim hattını büyütme kararı aldı. Şirketin, mevcutta 5 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteren fabrika kapasitesini iki katına çıkaracak yatırım ve çalışmaları devam ediyor. 2019 sonunda büyüme ve yenileme çalışmalarının tamamlanması hedeflenen fabrikası ile Ar-Ge çalışmalarına ivme kazandıracak olan Elektra Elektronik, TÜBİTAK ortaklı projelere yoğunlaşarak sanayi-üniversite işbirliği projeleri paralelinde 2020 yılında “Elektra Elektronik Ar-Ge Merkezi” kurulum sürecini başlatmayı planlıyor. Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, Türkiye’de kendi sektöründe Amerika’ya ihracatı mümkün kılan UL Belgesi’ne sahip sektöründe tek firma. Yeni yatırımıyla birlikte ihracat pazarlarına Amerika’yı da ekleyerek 2020’de toplam ihracat oranını yüzde 70’e çıkarmayı hedefleyen Elektra Elektronik, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Hibya Haber Ajansı

2.2b
Okunma