Draghi Dönemi Kapanıyor

Draghi Dönemi Kapanıyor Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını 24 Ekim Perşembe günü saat 14.45’ te açıklayacaktır. Faiz kararı sonrasında saat 15.30’da Başkan Darghi’nin basın

Draghi Dönemi Kapanıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını 24 Ekim Perşembe günü saat 14.45’ te açıklayacaktır. Faiz kararı sonrasında saat 15.30’da Başkan Darghi’nin basın toplantısını takip edeceğiz. ECB toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemezken, Draghi’nin mirasını Lagarde teslim alacaktır. Draghi’nin görev süresi biterken, Euro’yu desteklemek için elinden geleni yapmış bir başkan olarak hafızalara kazınacaktır. Yeni başkan döneminden ECB’nin genişleyici para politikasının devam etmesini ve ekstra destekler gelmesini bekliyoruz.

“IFO Verilerini Takip Edeceğiz”

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya için, IFO Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IFO – Information and Forschung – Institute for Economic Research) tarafından yaklaşık 7 bin işletmeye yapılan bir anket sonucunda hazırlanan iş ortamı endeksi, küresel piyasaların yakından izlediği ekonomik göstergeler arasında yer almaktadır. Eylül ayında 94,6 seviyesinde açıklanan endeks bir önceki aya göre artış göstermiştir.

IFO iş ortamı göstergesinin Ekim ayında beklentinin üzerinde açıklanması halinde Euro’da yukarı yönlü hareketler izlenebilecekken, öngörülenin altında kalacak rakamlar, kıtanın ortak para biriminde kayıplara neden olabilir.

TÜRKİYE

“TCMB Faiz İndirim Döngüsü”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını 24 Ekim saat 14.00’da açıklayacaktır. TCMB’nin 2019 yılında öne çıkan faiz indirim döngüsünden politika faizinden 750 baz puanlık indirim yapılmıştır. Ekonomik aktiviteyi desteklemek adına TCMB’nin faiz indirim döngüsünün devam etmesini ve Ekim toplantısında 175 baz puan faiz indirimi ile politika faizini &16,50 seviyesinden %14,75 seviyesine çekmesini bekliyoruz. Özellikle faizin %15 psikolojik seviyesi altında olası gerçekleşmesi önemli bir sinyal etkisine sahip olabilir.

TCMB’nin faiz indirimini destekleyecek unsurlar arasında; Suriye jeopolitik risk algısında gerileme, döviz kurunda oynaklığın yönetilebilir seviyede olması, enflasyon dinamiklerinde gerileme, Fed ve ECB başta olmak üzere küresel merkez bankalarının faiz indirimleri ve parasal gevşeme aksiyonlarının devam etmesi destekleyici olarak yer almaktadır.

PİYASANIN ROTASI 21 – 25 Ekim 2019

Haftanın Makro Teması

ECB – TCMB faiz Kararları / Almanya IFO

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,70 Üzerinde Kalıcı Olacak (Mı)?

Haftanın Konuşmaları

24 Ekim Perşembe Saat 15.30 ECB Başkanı Draghi

Faz 2 Evresine Geçiş…

Küresel piyasalar için ana gündem ABD – Çin arasında faz 1 evresinde olan pozitif ticaret görüşmeleri olurken bunun faz 2 evresine ne zaman geçileceği merak edilmektedir. Trump’ın açıklamalarında faz 2’ye yakın sürede geçilebileceği belirtilirken, söyleyenin Trump olması nedeni ile risklere karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Faz 2 Stratejisi;

 • Faz 2 evresine geçilecek olur ise ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,70 üzerinde kalıcılık ile %2 seviyesine doğru atak potansiyeli, risk algısında iyileşme ve S&P500 endeksinde 3000 seviyesi üzerinde kalıcılık beklenebilir.
 • Faz 2 evresine geçilemeyecek olur ise ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,70 altında kalıcılık ile %1,5 seviyesine doğru geri çekilme potansiyeli, risk algısında kötüleşme ve S&P500 endeksinde 3000 seviyesi altında kalıcılık beklenebilir.

Referans olan ABD 10 yıllık tahvil faiz grafiği…

Fed’in Ekim toplantısı için 25 baz puan faiz indirim beklentimiz güncel olarak devam ederken, ekonomik aktivite olası faiz indirimini desteklemektedir.

Piyasa katılımcıları %82,2 ihtimal ile 25 baz puan faiz indirimi beklemektedir.

İngiltere için BREXIT geri sayımı devam ederken, Cumartesi günü yapılacak parlamento oylaması oldukça kritik olacaktır.

Haftanın genelinden ECB ve TCMB faiz kararlarını takip edeceğiz.

Beklentilerimiz;

 • ECB için herhangi bir faiz değişikliği beklemiyoruz. Başkan Draghi’nin bir nevi veda konuşması olacak basın toplantısında ekonomiye ilişkin aşağı yönlü risklerin ne aşamada olduğunu ve kendisi sonrasında neler yapılabileceğine ilişkin sinyaller takip edilebilir.
 • TCMB için politika faizinde 175 baz puan faiz indirimi ile %16,50 seviyesinden %14.75 seviyesine indirilmesini bekliyoruz. Özellikle sinyal etkisi olarak %15 altında faiz gerçekleşmesini önemsiyoruz.

TCMB 175 baz puan faiz indirimi bekleme nedenlerimiz;

 • Suriye jeopolitik risk temasında korkulanın olmaması
 • Döviz kurunda yönetilebilir oynaklık
 • Ülke risk priminin (CDS) 400 kritik seviye altında fiyatlanması
 • Enflasyonda gerileme trendi ve yılsonu %12’de oluşabileceğine ilişkin yönlendirme etkisi
 • Fed ve ECB tarafında devam eden parasal gevşeme aksiyonları
 • Fed’in Ekim toplantısında olası 25 baz puan faiz indirimi

Suriye jeopolitik risk algısına ilişkin gelişmeler;

 • ABD ile Türkiye terör örgütünün tampon bölgesinden çıkarılması konusunda anlaştı.
 • Teröristlerin çıkışı için 120 saat süre tanındı.
 • ABD Başkanı Trump, Erdoğan’a teşekkür etti.
 • Trump 14 Ekim’de uyguladığı yaptırımları kesin ateşkes sonrası kaldıracağını ve yeni yaptırım uygulamayacağını açıkladı.
 • 22 Ekim Putin – Erdoğan görüşmesi süreç için önemli olacaktır.

GCM Forex,

432
Okunma