Daha İyi Haberler Bekliyoruz

Bu yılın 14 Haziranı akşamında piyasalar kapanınca sürpriz bir adımla Moody's, Türkiye'nin kredi notunu Ba3'ten B1'e düşürdü (Diğerlerinin B+sına denk), üstelik

Bu yılın 14 Haziranı akşamında piyasalar kapanınca sürpriz bir adımla Moody's, Türkiye'nin kredi notunu Ba3'ten B1'e düşürdü (Diğerlerinin B+sına denk), üstelik görünümü de negatif olarak belirledi. Ve o günden beri Türkiye’ye en kötü notu veren şirket Moody’s olmaya devam ediyor. S&P de aynı notta ama görünümü durağan!

Yılın başındaki programa göre Fitch'in gözden geçirmesi 1 Kasım akşamı olacaktı. Ancak Fitch 12 Temmuz akşamı Türkiye’nin kredi notunu ‘BB’ den ‘BB-‘ ye indiriverdi, görünümü de negatif yaptı. Sebep olarak ise Merkez bankası başkanının görevden alınması, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi ve S-400 teslimatının ABD yaptırımları riski taşımasını gerekçe gösterildi. Fitch, 1 aydır diğer not şirketlerinden 2 kademe yukarda kalmıştı, farkı kapamak istedi ama S400ün teslimini görünce anormale dönüverdi. Oysa gördük ki korkulan olmadı, Türkiye süreci sıkıntısız aştı. Fitch de ufak bir özür dileme yapıp 1 Kasım akşamı Türkiye'nin görünümünü Durağana yükseltti.

2015den beri düşen trendde olan Türkiye Kredi notlarında ilk kez tepki gelmiş oldu. Umarız, devamı gelir. Zira rakiplerimiz arayı açıyorlar. Son olarak Moodys, 2017 Haziran’da Yatırım Yapılabilir nota çıkardığı G. Afrika'nın notuna Cuma akşamı dokunmadı sadece görünümünü durağandan negatife revize etti.

Bugün Ekim ayı enflasyon verisi gelecek. Beklentilere göre yıllık TÜFE % 8.5a kadar inmiş durumda. Bu son zamanların en iyi haberi olacak. En iyi haber geldiyse artık gerisinden biraz endişe etmemiz gerekir mi bunu zaman gösterecek.

Ekim ayında MSCI Dünya Endeksi % 2.5 daha yükselerek yılbaşından beri geçen 10 ayda % 18.6 getiriye ulaştı. Türkiye Borsasında ise Banka Endeksi % 11.3 düşerken Sanayi Endeksi % 3.8, Hizmet Endeksi % 2.8 düştü. BIST 100 ise % 6.2 düştü. Kasım'da iyi şeyler olmalı ki farkı kapatalım. Not görünümü bir tık iyileşti. Enflasyon dibe geldi. Daha da iyi haberleri bekliyoruz.

STRATEJI

BIST 100 için 99,500 artık geçiş noktası olacak. Üzerinde kalmayı başaramazsa 95 bindeki GAP göze batar. Üstünde ise olumlu hava olur.

Yunus KAYA

Araştırma Müdürü

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş

Okunma