Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’la görüşecek...

Dün akşam saatlerinde takip ettiğimiz Erdoğan & Trump görüşmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Kasım’da ABD’ye gerçekleştirilecek ziyaretle ikili ilişkilerimizin hayırlı

Dün akşam saatlerinde takip ettiğimiz Erdoğan & Trump görüşmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Kasım’da ABD’ye gerçekleştirilecek ziyaretle ikili ilişkilerimizin hayırlı sonuçlar doğuracağı ifadesini kullandı. Bir kaç gündür bu görüşmenin gerçekleşmesine yönelik oluşan belirsizlik özellikle endeks üzerindeki pozitif seyirleri sınırlamıştı. Dün içeride gündem veri bazlı sakin olmasına karşın, EBRD Ekonomisti tarafından Türkiye ekonomisine dair güçlü söylemleri ile Rusya’nın Türkiye’de olası tahvil satışına dair banka arayışına girdi haberi sonrasında endeks kazançlarını gün içinde %1’in üzerine taşıdı ve günü ise %0.62’lik primle 101144 puandan tamamlamadı. Bugün içeride gündem sakin daha çok haber akışlarının takipte olacağını belirterek endekste 103000 direnç seviyesinin önemli olabileceğini değerlendiriyoruz. Aşağıda 100000-100500 seviyeleri ana destek bölgesi olarak izliyoruz. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. ABD-Çin arasındaki gelişmelerden dolayı azalan risk iştahı küresel endekslerdeki iyimserliği bozarsa içerideki endeks fiyatlamalarında alımların hız kesmesi söz konusu olabilir. Haber akışlarına karşı bu nedenle temkinli olmakta fayda var. Dünkü gelişmeler ve ziyaret açıklamasının bugünkü endeks açılışını pozitif etkileyebileceğini düşünüyoruz. Kur cephesinde ise gelişmelerin tam anlamıyla fiyatlandığını söylemek zor. Bu sabah saatlerinde kurda 5.75 seviyesi izleniyor ve bu seviyenin üzerindeki kapanışların devam etmesi TL’nin dolar karşısındaki kırılganlığının bir miktar artmasına neden olabilir.

Yurtdışı gündeminde ise ikincil düzey verilerin olduğu bir hafta içerisindeyiz bu nedenle veri bazlı fiyatlamalar zayıf kalıyor. Dün IMF tarafından yapılan büyüme tahminlerinde Euro bölgesi ve Almanya için beklentinin aşağı yönde revize edildiği görüldü. Diğer yandan ABD-Çin arasında kasım ayı içerisinde bir anlaşma olabileceğini ihtimalinin zayıflaması ve olası anlaşmanın aralık ayına sarkabileceği beklentisi dün ABD endekslerinin karışık bir tabloyla günü tamamlamasına neden oldu. Çin ABD’ye yapılabilecek bir ziyareti kabul ederken, eylül ayında ABD’den alınan tarifenin de geri çekilmesini talep ediyor ve bu konuda henüz Beyaz Saray’dan gelen resmi bir açıklama yok. Bu sabah Trump yönetiminden gelen açıklamalarda sürecin aralık ayına ertelenebileceği yönünde olduğunu gösteriyor. Diğer yandan bugün yurtdışı gündeminde en önemli kritik gelişme ise İngiltere Merkez Bankasının kararı olacak. Bankanın politika faizinde ve varlık alım programında bir değişiklik yapması beklenemezken, son siyasi gelişmelere karşı bankanın tutumunun nasıl olduğu karar metnindeki detaylarda analiz edilecek.

Dün ons altın global piyasalarda risk iştahındaki iyimserlikle 1482$ seviyesine doğru bir uzama yaşamasına karşın, ticaret savaşlarına ilişkin belirsizlikle yeniden 10$’lık bir hareketle 1490$ üzerine attı. Gün içi gelişmeler ons altının hareketini 1500$ üzerine taşıyabilmesi adına önemli olacaktır. Brent petrolde ise benzer şekilde küresel talebi şekillendirecek ticaret müzakerelerini sınırlıda olsa fiyatladığını söyleyebiliriz. Fakat dün EIA tarafından açıklanan resmi stoklardaki 7.9 milyon varil olarak kaydedilen artış petrol fiyatlarının arz fazlalığındaki negatif gelişmeler ile kazançlarının bir kısmını geri vermesine neden oldu.

A1 Capital Günlük Bülten
Manşetteki haberler

· Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider, ABD Başkanı Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım Salı günü Washington’da görüşeceklerini yeniden teyit etti.

· ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler Pompeo'dan 17 Ekim anlaşmasının ihlali halinde Türkiye'ye yaptırım istediler.

· Volkswagen’in Türkiye operasyonlarından yetkili bir isim, tüm olumsuz gelişmelere rağmen, şirket Türkiye insanının iş gücüne güveniyor bu nedenle askıya alınan yatırımın tüm olumsuzluklara rağmen gerçekleşeceğini düşünmekteyim şeklinde açıklamada bulundu. (Dünya gazetesi)

· EBRD Ekonomisti R.Kelly, son 9 ayda Türkiye’de teşviklerin ekonomik resesyondan çıkmasını sağladığını ve bu nedenle büyüme tahminlerinde olumlu revizyonların olduğunu belirtti ve 2020’de Türkiye ekonomisinde %2-3 aralığında bir büyüme beklediklerini dile getirdi. Kelly, batık krediler üzerine çalıştıklarını ifade etti. (Bloomberg HT)

· Uluslararası Para Fonu (IMF), büyüme tahminlerini 2019 yılı için Euro Bölgesi’nde %1.3’ten %1.2’e, Almanya için %0.8’den %0.5’e indirdi.

· Trump ve Xi'nin ABD-Çin ticaret anlaşmasının ilk fazını imzalamak için bir araya gelmeleri Aralık ayına ertelenebilir.

· New York Fed Başkanı John Williams, gelinen noktadan sonra faizlerde yapılacak herhangi bir değişiklikte ekonomiden gelecek verilere bağlı hareket edeceklerini, ancak politika yapıcıların ekonomide büyümeyi canlı tutmak için adım atma konusunda ön alıcı olmayı sürdürmeleri gerektiğini de ifade etti.

· Borsa İstanbul’da bugün yatay alıcılı açılış bekleniyor.

A1 Capital

241
Okunma