Buna kim inanır

Son zamanların kaybedeni dolar dün kendini hatırlatırcasına güçlendi. Dolar Endeksi % 0.6 artarken Avrupa'daki gelişmekte olan ülke paraları % 0.8 değer kaybetti. Neyse ki TL % 0.5 değer kaybıyla relatifte

Son zamanların kaybedeni dolar dün kendini hatırlatırcasına güçlendi. Dolar Endeksi % 0.6 artarken Avrupa'daki gelişmekte olan ülke paraları % 0.8 değer kaybetti. Neyse ki TL % 0.5 değer kaybıyla relatifte artı yazdı. Asya ülkelerinin paraları ise dolara karşı değer kazandı. Çin yuanı dolar karşısında 7.0 nin altını gördü. Çünkü ticaret savaşlarına ara verilecek hatta bir gazeteye göre ABD 112 milyar dolarlık tarifeyi kaldıracak. Buna kim inanır?

Olan şey, Trump'ın Çin'e üzerinde mutabık kaldıkları biraz tarım vs ürünü ayrı bir paket yaparak satması ama gerideki bütün vergileri sürdürmesi. Hem böylece piyasalar da rekor kırarak Trump'ı destekler -ki öyle oluyor. Rekor gelince Başkan, "kazandığınız paraları güle güle yiyin" mealinde bir de twit bile attı. Çin üst yönetiminin bu paket sonrasından pek ümitli olmadıklarına dair bir çok açıklama var.

Durum buyken 110 milyarlık ürüne tarife kaldırılması büyük sürpriz olur. Bilakis, bizim beklentimiz 2020 ilk yarısında ABD'nin Çin'den ithalatının tamamına en az % 25lik vergiyi yüklemiş olacağı yönünde. Yani yaklaşık 130 milyar dolarlık bir vergi yükü… Kılıçlar bir kere çekildi, geri dönüş zor! ABD, dünya liderliğini kendi yetiştirdiği Çin'e kolay kolay devredemez. Ek olarak Beijing 2020'de Trump'ın seçilmesine yardımcı olmaya da niyetli değil.

ABD Borsa Endeksleri rekorlarla dans etmeye devam ediyor ama bir durgunluk hali yani bir miktar kâr satışı olasılığı da ihtimal dışı değil. Çin parsrı Yuan bugün 7.0130a çıkarken borsası % 0.4 ekside. Önceki gün % 1.65 yükselen BIST100 Endeksi dün de % 0.44 artışla 100,525 puandan kapattı. 100 bin üzerinde tutunması halinde iyimserlik artabilir ancak faiz ve kurdaki düşüşlerin tepkisinin geldiği dikkate alındığında destekleri test etmek isteyebilir.

Bugün 11.10'da Apara, 15:30'da Ekotürk TV yayınlarında olacağız. Bekleriz.

STRATEJI

BIST 100 için 99,500-100,000 aralığı önemli. Bakalım hangi taraf kazanacak. Üzerinde kalmayı başaramazsa 95 bindeki GAP göze batar. Üstünde ise olumlu havanın sürmesi beklenebilir.

Yunus KAYA

Araştırma Müdürü

ALNUS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş

403
Okunma