Boeing Türkiye’nin geleceğini havacılığa hazırlıyor

Boeing Türkiye, Young Guru Academy (YGA) ile işbirliğiyle, genç nesillere bilim, mühendislik ve havacılık becerilerini geliştirmeleri için ilham vermeyi amaçlayan “Bilimle Uçmaya Hazır Ol!” adlı bir proje başlattı.

Istanbul, 31 Mayıs, 2020 –Boeing Türkiye, Young Guru Academy (YGA) ile işbirliğiyle, genç nesillere bilim, mühendislik ve havacılık becerilerini geliştirmeleri için ilham vermeyi amaçlayan “Bilimle Uçmaya Hazır Ol!” adlı bir proje başlattı. Proje, havacılığı ve havacılık teknolojilerinin arkasındaki bilimi çocuklara tanıtırken, onları aynı zamanda yaratıcılık, iş birliği, teknoloji okur-yazarlığı, analitik düşünme gibi 21. yüzyıl becerileri ile donatmayı da hedefliyor. Projenin uzun vadeli hedefi 40.000'den fazla çocuğa ulaşmak.

COVID-19 döneminde, Twin Havacılık Setleri, tatil hediyesi olarak 20 ilde 200 çocuğa ulaştırıldı. Setler, COVID-19 salgını nedeniyle son birkaç aydır evlerinde olan çocuklar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı.

YGA tarafından dijital ortamda verilecek, havacılık teknolojilerinin arkasındaki bilime ve Twin Havacılık Setlerinin kullanımına yönelik eğitimler sayesinde çocuklar, geleceğin teknolojilerini, kendi havacılık projelerini geliştirerek ve oyun oynarak öğrenme fırsatı bulacak.

Boeing, 2017 yılında “Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı” adını verdiği Türkiye yatırım planını açıkladı. Bu plan kapsamında Boeing , Türkiye ile Sanayi, Teknoloji, Servis-Bakım ve İleri Kabiliyet Geliştirme alanlarında iş birliği yaparak büyümeyi ve Türkiye’nin bu alanlarda küresel rekabetçiliğine katkıda bulunmayı hedefliyor. Havacılıkta İleri Kabiliyet Geliştirme programı kapsamında Boeing, Türkiye’de ve dünyada büyümesini sürdürmesi beklenen havacılık sektörünün artan nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’nin nitelikli insan kaynağını geliştirmeye yönelik projeler yürüytüyor. Söz konusu program, havayolu şirketi çalışanlarından teknisyenlere, mühendislerden öğrencilere ve tedarik zinciri uzmanlarına uzanan geniş bir yelpazedeki havacılık sektörü paydaşlarına yönelik eğitimleri içeriyor. Young Guru Academy işbirliğiyle geliştirilen “Bilimle Uçmaya Hazır Ol” projesi de, Boeing’in bu alandaki çalışmalarının genç nesillere yönelik bir parçası olarak öne çıkıyor.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın “Boeing olarak, stratejik bir ortak ve havacılıkta önemli bir büyüme ülkesi olarak gördüğümüz Türkiye'nin geleceğine yatırım bizim için son derece önemli. 2017 yılında duyurduğumuz “Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı” Türkiye’nin geleceğine inancımızın bir göstergesi. Ülkemizin insan kaynağının gelişimine yatırım, Türkiye’nin havacılık alanında sürdürülebilir büyümesine ve rekabetçiliğine yatırımın ayrılmaz bir parçası. YGA ile birlikte geliştirdiğimiz bu projeyi, genç nesillerin zihnine ektiğimiz bilim ve teknoloji tohumları olarak görüyoruz. Bu adımları atarken umudumuz, gençlerimizin 21. yüzyılda dünya genelinde yüksek katma değerli üretim ve istihdam yaratmaya devam edecek olan havacılık sektörüne ilgi duymalarını sağlamak. Bu projenin havacılık odaklı STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) projeleri alanında örnek bir çalışma olacağına ve ileride farklı ülkelerde de uygulama alanı bulabileceğine inanıyoruz.” dedi.

YGA Yönetim Kurulu Üyesi Asude Altıntaş Güray ise “Bu projenin bizi en heyecanlandıran tarafı, YGA’daki en parlak gençlerin, en son teknolojiyi kısıtlı imkanlara sahip çocuklara ulaştırması ve onlarda bir kıvılcım yakarak, merak uyandırmaları.” diye paylaştı.

“Bilimle Uçmaya Hazır Ol” projesi kapsamında, Türkiye'de geliştirilen ve üretilen 1000 adet Twin Havacılık Bilim Seti, 2020 yılı içerisinde 100 köy okulundaki 40.000 çocuğa ulaştırılacak. Köy okullarındaki Fen ve Bilişim öğretmenlerine Twin Havacılık Bilim Setlerinin kullanımına yönelik dijital eğitimler verilecek. Öğretmenler, bu eğitimler sonucunda, atölye çalışmaları düzenleyerek öğrencileriyle birlikte kitlerden faydalanarak kendi deneylerini gerçekleştirebilecek. Proje, kitler aracılığıyla teknolojinin arkasındaki bilimi deneyimleyerek öğrenen çocuklara, geleceğin havacılık teknolojilerini geliştirmeleri için ilham vermeyi hedefliyor. Projenin uzun vadeli hedeflerinden biri de, dünya çapında kısıtlı imkanlara sahip okulları kapsayacak şekilde projeyi genişletmek ve çocukların bilim ve teknoloji kaynaklarına erişimlerini sağlamak.

Boeing Hakkında:

Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi Boeing, ticari ve askeri uçak üretimi birlikte değerlendirildiğinde dünyanın en büyük uçak üreticisidir. Şirket, 150’den fazla ülkedeki müşterilerine ürün ve destek hizmeti sağlamaktadır. Tüm dünyada 150.000’in üzerinde kişiyi istihdam eden Boeing, küresel tedarikçi üslerinin yeteneklerini daha yukarılara çekmektedir. Uzay ve havacılık sektöründeki liderliği ve tecrübesiyle Boeing, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki liderliğine, müşterileri için en iyi ürünleri sunmaya, insanlarına ve gelecekteki büyümesine yatırım yapmaya devam etmektedir.

Young Guru Academy Hakkında:

YGA, Türkiye’de kurulan kâr amacı gütmeyen sivil bir toplum kuruluşudur. YGA yaptığı çalışmalarda çift kanatlı olarak tanımlanan, vicdanlı ve donanımlı rol model gençler yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu gençler liderlik kabiliyetlerini, sosyal fayda yaratan dünya çapında projeler üretirken geliştiriyor. YGA’lılar, bilim insanı, akademisyen ve uluslararası tecrübesi olan üst düzey yöneticilerden oluşan, aralarında Prof. Aziz Sancar, Ali Koç, Faruk Eczacıbaşı, Prof. Mehmet Toner, Prof. Kristi Raube, Prof. Doğan Cüceloğlu gibi isimlerin olduğu YGA Hayal Ortaklarından beslenir. YGA’nın global partnerleri Harvard, MIT, Columbia, Berkeley ile yapılan stratejik ortaklık kapsamında bu üniversitelerden gelen öğrenciler de sahada YGA’lılarla birlikte çalışır. YGA bugüne kadar inovasyon ve teknoloji alanında 10’un üzerinde uluslararası ödüle layık görüldü: WeWALK, TIME dergisi tarafından 2019 yılının en iyi icatları arasında seçildi. Twin Bilim Setleri, eğitimin Oscar’ı Bett Awards’ta birinciliğe layık görüldü. Aynı zamanda dünyaca ünlü Fortune 500 şirketlerinin yarıştığı Edison Ödüllerinde Altın Ödülün sahibi oldu. Hayal Ortağım, teknoloji dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen GSMA’de iki kez dünya birincisi oldu. Hayal Ortağım ve WeWalk, Birleşmiş Milletler’de 150 ülke temsilcisine dünyadaki en iyi örnek proje olarak gösterildi. 2 YGA mezunu, MIT Innovators Under 35 tarafından “Yılın Öncü Yenilikçisi” ödülüne layık görüldü. Forbes dergisi YGA Mezunlarını 2 kez “30 Yaş Altı Yılın İnovasyon Lideri” seçti.

Hibya Haber Ajansı

Okunma