Home Dijital Gazete BİST100 endeksi

BİST100 endeksi

by piyasanindurumu

BİST100 endeksinde satıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz haftayı %0,82 artışla tamamladı. Küresel taraftaki resesyon endişeleri devam ederken, BDDK’nın aldığı karar ardından VİOP akşam seansı normal seans kapanışının 81 puan altında kapanış gerçekleştirdi. Bu kapsamda gün içinde baskı hissedilebileceğini düşünüyoruz.
Global tarafta resesyon endişeleri devam ediyor. Fed’in enflasyon kaynaklı gelişmelerden dolayı 75 baz puanlık faiz artırımı yapması ile birlikte büyüme verilerindeki aşağı yönlü revizyon, resesyon riskini tetikliyor. Piyasalar, Fed’den 26 – 27 Temmuz’daki toplantılarında da anlık konjonktüre göre 75 baz puanlık faiz artırımı bekliyor. Ancak ABD’de yetkililer ve Fed eyalet başkanları resesyonun konuşulmasının erken olduğunu belirtiyor. Hatırlanacağı üzere 2021 yılında ABD tarafı enflasyonun da geçici olduğu mottosundan yıl sonuna doğru vazgeçmiş ve Fed’den agresif faiz artırımları kaçınılmaz olmuştu. Bu kapsamda ABD tarafından her ne kadar resesyon olmadığı söylense de piyasa fiyatlamaları resesyon ihtimalini göz önünde bulunduruyor. ABD’de makroekonomik verilere bakıldığında ise bu hafta gelen PMI verileri beklentilerin altında kalarak durgunluk sinyali verdi. Bu kapsamda resesyon ve stagflasyon endişelerinin fazla olduğu globalde, riskli varlıklardan çıkışların hızlandığını gözlemliyoruz.
Bu hafta NATO Liderler Zirvesi Madrid’de gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 28 – 30 Haziran’da Madrid’de gerçekleşecek NATO Zirvesi’ne katılacak. NATO Zirvesi’nin konu başlıklarının Rusya – Ukrayna krizi ve yüksek enflasyon olması bekleniyor. Burada siyasiler arası görüşmeler ve siyasilerden yapılacak açıklamalar önem teşkil edecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment