ABD'de İşsiz Sayısı Bir Haftada 6.6 Milyon Kişi Arttı

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıklamalarına göre corona virüs pandemisi nedeniyle durma noktasına gelen ekonomi ülkede işsizlik sayısının bir haftada 6.6 milyon kişi artmasına, 16 milyon iş olanağının kaybolmasına neden oldu.

Dış Haberler, 9 Nisan (HİBYA) – ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıklamalarına göre corona virüs pandemisi nedeniyle durma noktasına gelen ekonomi ülkede işsizlik sayısının bir haftada 6.6 milyon kişi artmasına, 16 milyon iş olanağının kaybolmasına neden oldu.

Nerdeyse tüm ülkede pandemi nedeni ile kapanan işyerlerinin zorunlu izne ayırdığı çalışan 6.6 milyon kişi işsizlik yardımından faydalanmak için başvuruda bulundu. Ekonomi uzmanlarının beklentisi ise 5 milyon 250 bin kişinin işsizlik yardımına başvuracağı yönünde idi.

İşyeri kapanmalarının 10 milyondan fazla kişinin işsiz kalmasına neden olduğu ülkede, işten çıkartmaların ilk olarak restoran ve eğlence sektöründe başlayıp, imalat, inşaat ve hatta sağlık sektörüne kadar yayıldığı belirtildi.

Son verilere göre 432 binin üzerinde teyidli corona vakasının olduğu ülkede ekonomistler, corona salgınının ekonomiye uzun vadeli etkilerini öngörmek için vaktin henüz erken olduğunu belirtti.


Hibya Haber Ajansı

1.1b
Okunma