ABD: Manşet istihdam verisi piyasalar için hızlı toparlanma endişelerini artırıyor

ABD’de Bloomberg terminaline göre 200K artış beklenen tarım dışı istihdam Şubat ayında 379K artarken, işsizlik oranı %6,2 seviyesine geriledi. (Tera Yatırım)

ABD’de Bloomberg terminaline göre 200K artış beklenen tarım dışı istihdam Şubat ayında 379K artarken, işsizlik oranı %6,2 seviyesine geriledi. Manşet rakamlar, hızlı bir toparlanmaya işaret etmesi bakımından son dönemde tahvil faizlerindeki ısınma hareketinin daha da ilerlemesine neden oldu. Bu noktada tabii önemli olan, daha fazla iş pozisyonunun doldurulması ile düzenli harcama yetisi kazanabilen kişi sayısının artmasıdır. Ekonomideki talep seviyesi için iyi haber. %6,2 olan işsizlik oranı ve 10 milyon olan işsizlik Nisan 2020 pandemi döneminden sonra en iyi noktalarında olmakla beraber, Şubat 2020 seviyelerinden de çok uzakta olmayı sürdürüyor.

 

Alt kalemlere bakacak olursak; Şubat ayında, iş kazanımlarının çoğu eğlence ve konaklama sektöründe gerçekleşti ve geçici yardım hizmetleri, sağlık hizmetleri ve sosyal yardım, perakende ticaret ve imalatta daha az kazanımlar elde edildi. Eğitim, inşaat ve madencilikte istihdam azaldı. Şubat ayında, ülkenin bazı bölgelerinde pandemiye bağlı kısıtlamaların hafiflemesi nedeniyle eğlence ve konaklama sektörlerinde istihdam 355.000 arttı. Artışın yaklaşık beşte dördü yemek hizmetleri ve içme yerlerindeydi (+286.000). İstihdam ayrıca konaklama alanında (+36.000) ve eğlence, kumar ve rekreasyonda (+33.000) arttı. Eğlence ve konaklama sektörlerinde istihdam, yıl içinde 3,5 milyon veya yüzde 20,4 oranında azaldı. Genel işgücü havuzu halen daralma eğiliminde. Uzun süreli işsizlik %11,1 noktasında sabit kalırken, özel sektör istihdamı ise 465K artış gösterdi.

 

Powell dün konuşmasında, "Hedeflerimize ulaşmaktan hâlâ uzaktayız" dedi. Parasal genişlemede bir değişikliğin hedeflere yönelik gerçek bir ilerleme gerektirdiğini belirten Powell, "Hedeflerimize ulaşma sözümüze son derece bağlıyız. İstihdam artışı beklemek için güçlü nedenler var, ancak 2021’de tam istihdamın hedeflerimize ulaşması pek olası değil." dedi. Buna karşılık, söylediklerinden çok söylemedikleri piyasada etkili oldu ve tahvil faizlerindeki artışın hız kazanmasına neden oldu. Bu aşamadan sonrası, ya tahvil piyasası dengeye oturacak ve faizler düşecek; ya da varlık alımlarında vade yapıları değiştirilecek ve verim eğrisinin yataylaş

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma